Pandemia wywołała światowy kryzys na rynku żywności

Pandemia COVID-19 może mieć większy wpływ na ogólnoświatowy problem głodu, niż wtedy, gdy ceny żywności gwałtownie rosły w latach 2007/8.

W przeciwieństwie do niedoboru żywności podczas kryzysu 13 lat temu, wielkim problemem tym razem są spowolnienia gospodarcze, które uderzają w zdolność milionów ludzi do zakupu żywności.

Myślę, że obecna sytuacja może być bardziej znacząca niż ostatnim razem. Nie ze względu na dostępność żywności, ale dlatego, że wielką niewiadomą jest zasięg i czas globalnej recesji. Może to popchnąć miliony ludzi do skrajnego ubóstwa i wiemy, że ma to duży wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe – mówi Martin Cole z University of Adelaide w Australii

Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP) w zeszłym miesiącu ostrzegł, że kryzys koronawirusowy może podwoić liczbę osób dotkniętych skrajnym brakiem żywności w tym roku, do około 265 milionów na całym świecie.

Ograniczenia w transporcie

Maximo Torero z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) twierdzi, że obecna sytuacja różni się zasadniczo od kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego w latach 2007–2008, a kluczową kwestią są trudności w transporcie żywności w obliczu ograniczeń w handlu i podróżach w wielu krajach.

Cole twierdzi, że zapasy żywności są około dwukrotnie wyższe niż w latach 2007–2008.

Mamy dostępną żywność i mamy bardzo dobre zbiory zbóż w tym roku. Problemy, które widzimy, to problemy logistyczne, a zwłaszcza towary o wysokiej wartości, ponieważ łatwo się psują, a wszelkie opóźnienia logistyczne będą miały na nie wpływ.

Cole twierdzi, że zapasy żywności są około dwukrotnie wyższe niż w latach 2007–2008.

Zła sytuacja w Afryce

Inny problem generuje rolnictwo w niektórych regionach Afryki – mówi Chris Nikoi, regionalny dyrektor WFP w Afryce Zachodniej. Ponieważ wielu młodych ludzi wyjeżdża do miast, brakuje rąk do pracy na roli. Rolnicy są coraz starsi, a więc bardziej narażeni na zarażenie koronawirusem. Jeśli ta starzejąca się populacja zostanie dotknięta pandemią, będzie to miało poważne konsekwencje dla produkcji żywności – dodaje.

Nikoi jest również zaniepokojony wpływem zamykania szkół w całej Afryce. Około 65 milionów dzieci, które jedzą pożywny posiłek w szkole, już go nie otrzymuje – mówi Nikoi. Trwają rozmowy z rządem w sprawie zastąpienia tych posiłków produktami spożywczymi, które będzie można dostarczać bezpośrednio do domów.

W tym roku zagrożenie bezpieczeństwa żywności stanowią plagi szarańczy na Półwyspie Somalijskim, którą FAO nazywa najpoważniejszym problemem od ćwierć wieku.

 

źródło: newscientist.com