Pomarańcze pomogą w walce z otyłością

Naukowcy z Western University zidentyfikowali substancję znajdującą się w pomarańczach i mandarynkach. Może być ona kluczem do odwrócenia otyłości i uniknięcia gromadzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach.

Substancja, zwana nobiletyną, została podana myszom, które przyjmowały dietę wysokotłuszczową i o wysokim poziomie cholesterolu. Rezultatem był spadek masy ciała i zmniejszenie poziomu insulinooporności u myszy leczonych nobiletyną w porównaniu z tymi, które nie otrzymały tej substancji.

Pomimo imponujących wyników badań naukowcy są zaskoczeni, jak właściwie nobiletin działa. Jedna hipoteza jest taka, że ​​cząsteczka reguluje sposób, w jaki ciało przetwarza tłuszcz. Regulator, zwany Kinazą AMP, pobudza organizm do spalania tłuszczów w celu wytworzenia energii i blokuje wytwarzanie tłuszczów. Jednak skutki nobiletyny były widoczne nawet u myszy, którym w sposób modyfikowalny genetycznie usunięto ten regulator.

Badania na ludziach pomogą ustalić, czy efekty wykazane u myszy można przełożyć na ludzi. Jeśli tak, odkrycie może otworzyć drzwi do opracowania nowych środków terapeutycznych w celu zmniejszenia otyłości i odciążenia systemu opieki zdrowotnej.

 

źródło: ift.org