Ekologiczne =bezmlecznie, czyli nowy wspaniały świat

Komisja Europejska ogłosiła zwycięzców tegorocznej edycji nagród REGIOSTARS za najlepsze projekty w obszarze polityki spójności w całej Unii Europejskiej. Sześcioro komisarzy wcieliło się w rolę gospodarzy, prowadząc uroczystość na odległość: komisarz ds. spójności i reform, Elisa Ferreira; wiceprzewodnicząca do spraw wartości i przejrzystości, Věra Jourová; komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, Mariya Gabriel; komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych, Nicolas Schmit; komisarz do spraw gospodarki, Paolo Gentiloni; oraz komisarz do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa, Virginijus Sinkevičius.
Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira skomentowała: Chcę serdecznie pogratulować najlepszym projektom w obszarze polityki spójności UE w 2020 r. Beneficjenci projektów są gwiazdami unijnej polityki spójności, ponieważ to oni sprawiają, że nasza misja staje się rzeczywistością, tj. sprawiają, że Unia Europejska jest bardziej sprawiedliwa i spójna, dążąc do ujednolicenia poziomu życia i poprawiając dobrostan obywateli. Nagrody REGIOSTARS pokazują, że jesteśmy w stanie osiągnąć doskonałe wyniki, gdy UE, państwa członkowskie, regiony i miasta pracują razem na rzecz jak najlepszego wykorzystania i wdrożenia funduszy i projektów UE.
W kategorii „Gospodarka o obiegu zamkniętym dla ekologicznej Europy” zwycięzcą został projekt „TAKE THE COOL FOOD CHALLENGE – Take a bite out of climate change by making small changes to your diet” za swój wkład w zmniejszanie emisji dwutlenku węgla poprzez zachęcanie ludzi do stosowania zdrowej diety.


Jak czytamy na stronie projektu program został stworzony, aby motywować ludzi do dokonywania inteligentnych, zrównoważonych wyborów dotyczących spożywanej żywności. Zrzesza ekspertów z sektorów żywności, żywienia i środowiska, aby dostarczać ludziom informacji o tym, jak wprowadzenie nawet najmniejszych zmian w naszej diecie może pomóc w stworzeniu zdrowszej planety. Sercem aplikacji Cool Food jest narzędzie pomagające ludziom zobowiązać się do niskoemisyjnego nawyku żywieniowego, takiego jak próbowanie posiłków wegetariańskich, dni bez nabiału, kupowanie lokalnie lub ograniczanie marnowania żywności. Dla każdego podjętego zobowiązania aplikacja wylicza indywidualne korzyści w zakresie m.in. emisji dwutlenku węgla w czasie rzeczywistym.

Co na to organizacje branżowe mleczarstwa?

źródło: www.ec.europa.eu