Nowa technologia powie ci, co jesz

Często konsumenci wydają więcej pieniędzy na produkty spożywcze, niż są one tego warte. Zdarza się, że żywość jest wypełniana tańszymi zamiennikami, również gorszymi jakościowo. Producenci, wprowadzając swoich potencjalnych klientów w błąd, nie biorą pod uwagę częstych alergii pokarmowych, co może stanowić problem dla ludzi uczulonych na pewne produkty.

Na czele długiej listy produktów, których skład najczęściej mija się z prawdą, znajdują się: ryby, owoce morza, oleje, napoje alkoholowe, mięso, nabiał, produkty zbożowe oraz miód.

Nadchodzi nowa technologia

Naukowcy z Uniwersytety na Florydzie konstruują łatwe w użyciu i bardzo czułe urządzenie wykorzystujące nanotechnologię do wykrywania oszustw przy produkcji żywności. Nowe urządzenie będzie w stanie wykryć, czy przy produkcji wołowiny, nie została dodana np. znaczna ilość, tańszego przecież, mięsa wieprzowego.  

Obecne testy, wykrywające niewłaściwie oznakowane produkty, są albo drogie i złożone w obsłudze, albo łatwe w użyciu i tanie, ale nie tak skuteczne..

Postępujące prace nad ukończeniem nowego urządzenia mają na celu ustanowienie prostej metody z wykorzystaniem nowego paska testowego w celu wykrycia, czy w produktach spożywczych znajdują się substancje, których nie powinno tam być. Nowa metoda pozwoli konsumentom na samodzielne sprawdzenie produktu – powiedział Xiaohu Xia, główny pomysłodawca.

W tym celu badacz i jego zespół aktualizują istniejącą technologię wykrywania, znaną jako test kolorymetryczny wykorzystujący metodę przepływu bocznego, który wykorzystuje złote nanocząstki do wykrywania białka zwierzęcego. Naukowcy stworzą nową powłokę metaliczną, wykonaną z platyny, palladu lub irydu, która otoczy złote nanocząstki, aby zwiększyć ich czułość.

Wstępne wyniki wykazały, że zastosowanie platynowej powłoki sprawiło, że testy były 100 razy bardziej czułe niż obecne testy kolorymetryczne. Naukowcy będą teraz pracować nad zwiększeniem czułości i niezawodności swojego systemu, w tym poprzez zastosowanie różnych metali do powlekania.

źródło: foodprocessing.com