Owoce jagodowe w piwie

Owoce jagodowe to najpopularniejsza grupa polskich owoców używanych przez rzemieślniczych piwowarów. Obok truskawki, maliny, czarnej porzeczki, warzone są również piwa z aronią, jeżyną, agrestem, żurawiną, jagodą kamczacką oraz czerwoną porzeczką.

W 2019 roku malina została użyta przez polskie browary 68 razy, a czarna porzeczka 29 razy. Dla maliny oznacza to wzrost w stosunku do 2018 roku aż o 26 razy.

Wzrost w ciągu roku

Porównując rok do roku, w 2019 browary wypuściły na rynek 32 piwa z dodatkiem owoców jagodowych więcej niż w 2018. Spośród 150 premierowych piw – 93 zostały uwarzone przez browary stacjonarne, 38 przez browary kontraktowe, a 19 powstało we współpracy polskich i zagranicznych browarów. To wyraźny wzrost w porównaniu do poprzedniego roku, co wynika również ze znacząco wyższej ogólnej liczby premierowych piw.

Dynamika rynku wciąż jest wysoka, a konkurencja wśród browarów wzrasta. Konsumenci przyzwyczajeni są szerokiej dystrybucji piw rzemieślniczych oraz dużej różnorodności stylów i smaków, co daje im swobodę i komfort wyboru swojego ulubionego piwa.

Dobra dostępność truskawek, malin, porzeczek, borówek czy jagód, możliwość współpracy z plantatorami, a przede wszystkim lokalny charakter i rozpoznawalny przez konsumentów smak owoców, powoduje nieustanny wzrost udziału owoców jagodowych w ogólnej grupie dodatków do piw rzemieślniczych

Czołówka polskich browarów

Województwami, w których w 2019 roku najwięcej uwarzono piw z dodatkiem owoców jagodowych były mazowieckie oraz śląskie. To właśnie te dwa województwa skupiają sporą liczbę browarów stacjonarnych i kontraktowych, wliczając w to czołowe browary takie jak: Pinta, Funky Fluid czy Maltgarden, wypuszczające co tydzień nowe piwa w różnych stylach.

Liderami w produkcji piw z dodatkiem owoców jagodowych w 2019 były browary stacjonarne – Stu Mostów z Wrocławia, Zakładowy z Poniatowej i Ziemia Obiecana z Pabianic, a wśród browarów kontraktowych – Monsters, Maltgarden i Birbant. Dodatek owoców jagodowych pozwala na uzyskanie wyjątkowego koloru piwa, a także soczystej kombinacji smaków, po które chętnie sięgają konsumenci. Szczególnie widoczne to jest w sezonie wiosenno-letnim, kiedy wzrost temperatur oraz pojawiające się stopniowo różne gatunki owoców, zachęcają do kupowania napojów łączących w sobie orzeźwienie i smaki lokalnych plantacji.

Lokalność jest dziś wartością samą w sobie. Jednak dla producentów owoców jagodowych i polskich piwowarów rzemieślniczych jest ona też szansą na eksport. Owoce jagodowe są charakterystyczne dla naszego klimatu. Duże amplitudy temperatur, rocznych i dziennych, dają im intensywny smak i kolor. Nigdzie też na świecie nie produkuje się ich tak wiele. Cieszy fakt, że kraft docenia to bogactwo 

Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw
Style z dodatkiem owoców

Dominującymi stylami, w których używano owoców jagodowych nadal są piwa kwaśne, IPA i APA oraz stouty. W porównaniu do 2018 roku trendy nie zmieniły się, choć na rynku pojawił się nowy styl – Pastry Sour, który charakteryzuje się między innymi dużym dodatkiem pulp i soków owocowych.Owoce łączone były z piwem różnymi sposobami. Do 70 piw trafił tylko jeden rodzaj owocu, w 43 piwach owoce współgrały z innym dodatkiem, 37 piw łączyło w sobie mieszanki różnych owoców jagodowych, w 26 smak owoców był podkreślony laktozą, a 11 piw dodatkowo poddano leżakowaniu w beczkach dębowych.

Szczególnie często używanymi owocami były malina, czarna porzeczka i jagoda. Rzadziej dodawane były aronia czy agrest. Mniejszym zainteresowaniem piwowarów cieszyły się jagoda kamczacka, poziomka czy świdośliwka, co wynika w większości z nikłej dostępności tych owoców oraz braku znajomości tych owoców.

źródło: polskiesuperowoce.pl