Niezwykłe winiarskie wyspy

Niektóre z najbardziej interesujących regionów winiarskich w Europie to wyspy – środowiska i uprawy chronione przez ramę morską. Od brzegów Sycylii po wybrzeża Korsyki, można znaleźć wspaniałe nadmorskie winnice produkujące wyjątkowe wina z najwyższej półki.

Oto cztery niezwykłe wyspiarskie regiony winiarskie:

Santorini

Na greckiej wyspie Santorini, plantatorzy uprawiają winorośl assyrtiko. Krzewy są tam tradycyjnie przycinane w formę koszyka w celu ochrony owoców przed silnym wiatrem i słońcem. Ta wyjątkowa metoda opiera się na know-how regionu o tysiącletniej tradycji uprawy winorośli.

Na owoce wpływa także terroir winnicy. Winogrona są zwilżane przez morską mgłę, która napływa nocą, a ożywczy wiatr zwany meltemią utrzymuje rośliny w zdrowiu i chroni przed chorobami.

Sycylia

Największa wyspa na Morzu Śródziemnym, fascynuje odwiedzających winnicami posadzonymi w cieniu jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi, Etny. Ta licząca 3000 lat wyspa może pochwalić się kulturą winiarską od czasów starożytnych.

Rodzime odmiany winogron, takie jak grillo i nero d’avola, to sztandarowe produkty. Mając na uwadze autentyczność, wielu hodowców cofa się w czasie, zapełniając winnice tradycyjnymi odmianami winorośli, takimi jak catarratto, inzolia i frappato, a nie międzynarodowymi odmianami, które wcześniej osłabiły wierność sycylijskiego wina.

Korsyka

Korsyka, francuska wyspa z dziewięcioma chronionymi obszarami uprawy winorośli. To strefa śródziemnomorską z klimatem kontynentalnym – cechuje się obfitymi opadami śniegu zimą i wysokim upałem latem.

To wiatr rzeźbi scenerię wyspy gdy mistral wieje z północy, a sirocco z południa. Vermentinu (znane również jako vermentino lub rolle) i nielluccio są tu głównymi szczepami. Już Fenicjanom przypisuje się uprawę vermentinu w starożytności.

Tutaj terroir jest pokryty makią, formacją roślinną porośniętą przez liczne zioła, które wpływają na aromat wina.

Lanzarote

Lanzarote to wyspa kanaryjska położona około 130 kilometrów od zachodniego wybrzeża Maroka. Niszczycielska erupcja wulkanu w XVIII wieku zmusiła plantatorów do zmiany metod uprawy. Mieszkańcy wyspy wymyślili własny sposób, tak aby na tym mało przyjaznym skrawku ziemi uprawiać winorośle.

Aż po horyzont widać równomiernie rozmieszczone zagłębienia w formie lejów o kilkumetrowej średnicy. To tak zwane picon, pośrodku którego sadzona jest winorośl malvasía volcánica.

Dodatkowo picon często otoczony jest zoco, czyli półkolistym murkiem. ułożonym z kamieni w celu ochrony rośliny przed silnym i suchym wiatrem.

źródło: 10best.com