Chmiel – istotny składnik piwa. Część II: Odmiany, technologia użycia oraz produkty chmielowe

Najnowsze produkty chmielowe – odpowiedź na zapotrzebowanie piwowarów rzemieślniczych

Wiele z powyższych produktów chmielowych było opracowanych na potrzeby dużego przemysłu piwowarskiego. Mniejsze browary, szczególnie te rzemieślnicze, poszukują produktów, które pozwolą na wzbogacenie piwa w aromaty chmielowe, gdzie w klasyczny sposób, poprzez chmielenie „na zimno” nie udaje się już osiągnąć zadowalających efektów, szczególnie przez problemy z oddzieleniem wychmielin oraz zbyt daleko postępującą ekstrakcję polifenoli i goryczkowych alfa-kwasów. W ostatnim czasie pojawiają się ciekawe, nowe produkty chmielowe, które coraz częściej z powodzeniem wykorzystują browary rzemieślnicze dla zmaksymalizowania chmielowego aromatu w piwach. Wśród nich są:

  • HopzoilTM: to olejek chmielowy pozyskiwany w wyniku destylacji ze świeżych, a nie suszonych szyszek chmielowych. Produkt ten jest więc intensywniejszy w zapachu, ale też ma nieco inny profil aromatyczny od suszonych szyszek chmielowych czy peletu (nie zawsze pozytywnie). Dlatego często stosowany jest razem z chmielem, dla obniżenia ilości peletu lub do zintensyfikowania aromatu w piwie. Jeden litr takiego olejku to równowartość nawet 200 kg świeżego chmielu. Odpowiada to mniej więcej 25-30 kg peletu. Co więcej, produkt ten jest nieco bardziej odporny na utlenienie, zachowując dłużej aromat w gotowym piwie (do 150 dni). Posiada długą datę przydatności (do pięciu lat), przechowywany może być w warunkach chłodniczych. Jest produktem skondensowanym, a więc łatwo go transportować i przechowywać. Dostępny jest w wielu wariantach – zarówno w wersji jednorodnych odmian chmielowych, które pozwalają zachować charakter określonego chmielu, a także w specjalnych mieszankach.
  • IncognitoTM: topłynny ekstrakt chmielu, pozyskany przy pomocy płynnego dwutlenku węgla, specjalnie zaprojektowany do użycia w whirlpoolu. Jest to pełny zamiennik peletu, ale pozbawiony wegetatywnych części roślin. Dzięki temu można użyć go więcej w stosunku do peletu, bez zwiększania strat brzeczki w warzelni. Zawiera od 40 do 55% alfa-kwasów i jest bardzo łatwy w dozowaniu, gdyż zachowuje płynność w temperaturze pokojowej. Dostępny jest w kilku wersjach odmian amerykańskich chmieli. 
Rys. 16. Płynny w temperaturze pokojowej ekstrakt IncognitoTM dodawany do brzeczki [https://www.johnihaas.com/wp-content/uploads/2019/03/Haas_Incognito-SellSheet_ForWeb.pdf]