Browar Prost

prezentacja browaru – materiał nadesłany przez Browar Prost

Założyciele Browaru Prost

Browar Prost to wrocławski browar restauracyjny. Powstał z miłości  do dobrego, rzemieślniczego piwa. Założyciele browaru Ryszard i Bożena Pachura zjeździli piwną Europę, odwiedzili niejeden browar i na bazie tych doświadczeń postanowili spełnić swoje wieloletnie marzenie – założyć własny browar warzący rzemieślnicze piwo dla Wrocławian i nie tylko. Fascynacja światem piwa zdecydowanie wyprzedziła piwną rewolucję, dlatego oprócz nowofalowych piw znajdziemy w ofercie browaru klasykę niemieckiego piwowarstwa. To właśnie region Bawarii skradł serca właścicieli. Stąd też narodził się pomysł na nazwę browaru,  niemieckie PROST to po Prostu „na zdrowie”.

piwowar Piotr Świerzko

W ofercie browaru znajdziemy piwny kanon w postaci takich stylów jak Pils, Hefe-Weizen, Lager. Nie brakuje jednak nowofalowych propozycji bazujących na amerykańskich chmielach – American Pale Ale, Juicy IPA, American Pils czy Milkshake IPA to style dobrze znane beer geekom. W restauracji browaru cyklicznie odbywają się premiery piwne. Podczas wydarzenia piwowar Piotr Świerzko nie tylko ciekawie opowiada o nowości, ale zawsze ma ze sobą beczkę darmowego premierowego piwa przygotowanego dla gości.

https://www.browarprost.pl/

Browar ma swoją duszę, którą czuć nie tylko w rzemieślniczym piwie. Prost to warzelnia usytuowana w sercu sali restauracyjnej, przestrzeń rozlewniczo-magazynowa, a także znakomita kuchnia bazująca na lokalnych składnikach i tradycyjnych recepturach. Czuć tu smaki kuchni bawarskiej i wielkopolskiej, czyli regionów bliskich sercom właścicieli. Zdecydowanie wartą uwagi pozycją w karcie jest golonka na kapuście i sznycel z sałatką kartoflaną. Klienci uwielbiają nasze precle i podpłomyki, które stanowią doskonałą przekąskę podczas degustowania kraftów.

załoga Browaru Prost

Klimatyczne wnętrze, zapach piwnej brzeczki, autentyczna kuchnia to tylko wybrane atuty PROST’a. Co tydzień organizowane jest zwiedzanie Browaru, podczas którego można poznać tajniki sztuki warzelniczej, zobaczyć jak powstaje piwo od kuchni i co najważniejsze degustować autorskie trunki!