Wytwarzanie wysokiej jakości produktów spożywczych wymaga zapewnienia wody o szczególnych parametrach

Mleczarnia Wimm-Bill-Dann w Kijowie na Ukrainie – należąca do PepsiCo – zmodernizowała niedawno instalację uzdatniania wody w celu zapewnienia wysokiej jakości wody zdemineralizowanej do wytwarzania produktów mleczarskich. Nowoczesną stację uzdatniania wody dostarczyła firma EUROWATER.

 

Niezawodne uzdatnianie wody dla PepsiCo na Ukrainie

Budowa nowego zakładu produkcji wyrobów spożywczych w mieście Vyshneve, niedaleko Kijowa, to jedna z największych inwestycji PepsiCo w przemyśle mleczarskim na Ukrainie w roku 2015 od momentu nabycia przedsiębiorstwa Wimm-Bill-Dann w 2011 roku. PepsiCo przebudowało istniejącą mleczarnię zgodnie ze swoimi standardami, aby podnieść jakość oraz wydłużyć okres trwałości produktów mleczarskich. Głównym celem było zapewnienie zgodności z rygorystycznymi przepisami obowiązującymi na rynku europejskim, w celu umożliwienia wzrostu eksportu produktów do Europy. Instalację uzdatniania wody spełniającą najwyższe wymagania dostarczyła firma EUROWATER.

IMG_2091

Instalacja uzdatniania wody w mleczarni PepsiCo / Wimm-Bill-Dann w Kijowie na Ukrainie. Z lewej: Filtry Multimedia. Po środku: Stacja odwróconej osmozy. Po prawej: Automatyczne urządzenie CIP. Projekt i montaż został wykonany przez oddział firmy EUROWATER na Ukrainie.

 

Kompleksowy projekt uzdatniania wody

Inwestycja ta obejmowała nie tylko dostawę trzech nowych stacji odwróconej osmozy o wydajności 3 x 35 m³/h wody zdemineralizowanej. Projekt miał bardziej kompleksowy zakres – głównie dlatego, że wykorzystano ponownie część istniejącej stacji uzdatniania wody, która została zintegrowana z nowym centralnym panelem sterowania PLC i nowymi urządzeniami.

Oznaczało to demontaż oraz utylizację części istniejącej mocno wyeksploatowanej stacji uzdatniania wody. Stare filtry zostały w dużym stopniu wykorzystane ponownie, chociaż wymagały one gruntownej modernizacji. Zamontowano nowy filtr odżelaziający oraz zmodyfikowano zawory i rurociągi zgodnie z wymaganiami z wykorzystaniem nowego systemu, opartego na  procesie płukania wstecznego składającego się z dmuchawy oraz pompy płuczącej.

Projekt obejmował także:

  1. Dostawę trzech nowych stacji RO, każda o wydajności 35 m³/h netto, zapewniające wysoką wydajność oraz niezawodną produkcję wody zdemineralizowanej.
  2. Odpowiednie przygotowanie wstępne wody eliminujące problemy z możliwością blokowania się membran.
  3. Całkowicie automatyczną jednostkę CIP w celu regularnego czyszczenia membran i usuwania wytrąceń spowodowanych przez zanieczyszczenia organiczne oraz rozpuszczone sole.
  4. Wykorzystanie istniejącego system dezynfekcji UV w celu zapewnienia nieprzerwanie wody o wysokiej jakości pozbawionej drobnoustrojów.
  5. Centralny system sterowania PLC umożliwiający monitorowanie i sterowanie całą stacją uzdatniania wody – częścią istniejącą już wcześniej, jak również nowymi podzespołami. Szafa centralnego sterowania PLC zapewnia centrum sterowania silnikami i jest wyposażona w sterownik programowalny PLC (SIEMENS S7), ekran dotykowy umożliwiający obsługę przy użyciu interfejsu, falowniki oraz liczniki a także komunikację za pomocą Profibus i GSM/SMS.
  6. Montaż, oprzyrządowanie i przewody ze stali nierdzewnej AISI 316.
  7. Rozruch i odbiór.
  8. Kompletną dokumentację.

 

IMG_2071

Całkowicie automatyczne urządzenie CIP (Cleaning-In-Place) zapewniające regularne czyszczenie membran i usuwanie wytrąceń spowodowanych przez zanieczyszczenia organiczne oraz sole mineralne.

 

Szczególnie dużym wyzwaniem było zintegrowanie automatyki nowych urządzeń z istniejącymi już filtrami o odmiennej konstrukcji, co wymagało bliskiej współpracy inżynierów z działu projektowania EUROWATER w Danii z inżynierami z lokalnego oddziału EUROWATER w Kijowie. Pan Aleksander Kursun, główny inżynier w Wimm-Bill-Dann / PepsiCo był odpowiedzialny za cały projekt, w zakresie koordynacji między inżynierami, dostawcami i lokalnym kierownictwem. Aleksander Korsun podsumował projekt następującymi słowami: Współpraca z EUROWATER spełniła wszystkie uzgodnione cele.

Ponadto użytkownik dodał:  W oparciu o pozytywne doświadczenie, mamy zamiar rozwijać współpracę z EUROWATER w zakresie dostaw urządzeń do uzdatniania wody. Następnym krokiem będzie całkowite wdrożenie przez EUROWATER technologii zapewniającej oszczędzanie wody w celu zapewnienia maksymalnej efektywności pod kątem ilości produkowanej wody i energii zużywanej w procesie produkcyjnym.

 

Bezpieczne dla środowiska uzdatnianie wody od 1936 r.

EUROWATER posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania, produkcji, sprzedaży oraz serwisowania kompletnych stacji uzdatniania wody przeznaczonych dla zakładów przemysłowych, energetyki, szpitali oraz przedsiębiorstw komunalnych. Nasze urządzenia są najczęściej stosowanie do wody kotłowej, wody technologicznej, wody chłodniczej, płuczącej oraz wody pitnej. EUROWATER zatrudnia ponad 350 wysoko wykwalifikowanych pracowników w 23 na terenie Europy.

 

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.eurowater.pl