Kraft jest jak moda – popularny, ale niekoniecznie dobry

Michał Bania, piwowar, Browar Kaszubska Korona

 

Według mnie piwo kraftowe to przede wszystkim pewien trend, moda i poszukiwanie czegoś innego.

Niestety,tak jak w modzie wiele rzeczy modnych wcale nie musi być ładnych lub wygodnych Podobnie jest z napojami piwopodobnymi – bo jak nazwać coś, co ma być piwem a w smaku przypomina np. koncentrat ananasa, zielonej herbaty itp.

Osobiście jestem tradycjonalistą piwnym i dla mnie wyznacznikiem minibrowarów, browarów regionalnych jest uwarzenie i kontrolowanie w dalszym procesie produkcji dobrego pilsa, lagera, ciemnego koźlaka, jasnego koźlaka, portera czy piwa pszenicznego.

Niby takie proste, ale nie do końca, ponieważ tutaj pomyłki nie wybaczają i końcowy efekt może być słaby, wręcz wstydliwy dla piwowara, który jest odpowiedzialny za cały cykl produkcji.

Natomiast w większości piw kraftowych (oczywiście nie wszystkich) pomyłki i słaby końcowy efekt są bardzo częstym zjawiskiem. Na etykiecie można napisać wszystko a potencjalny piwosz po prostu pomyśli, że dany bukiet powstał w trakcie zamierzonej inwencji i cyklu produkcji, a nie na przykład z kiepskiej technologii i błędów w czasie produkcji piwa (np. źle dobrane proporcje surowców, brak stacji uzdatniania wody, niedostateczny czynnik chłodniczy, ogólna higiena i sterylność urządzeń, niedobrana chemia i zadane temperatury w trakcie czyszczenia instalacji itp., itd.)

Piwa kraftowe są potrzebne na rynku piwowarskim, ale tylko te z najwyższej półki a takich piw w konkurencji kraftowej jest może 5%. Niestety większość ludzi, którzy biorą się za piwowarstwo to poszukiwacze czegoś co odróżni ich styl, smak itp….od innych, i to zazwyczaj kończy się to na trunkach piwopodobnych, które zaniżają jakość ogólnie pojętego kraftu.

Podsumowując w skrócie…. KRAFT jest jak moda: nie wszystko jest ładne i wygodne, ale ludzie w tym chodzą. Natomiast w krafcie nie wszystko jest tak jak trzeba, a ludzie to piją.

 

Michał Kopik z Piwnego Garażu o definicji piwa kraftowego
tutaj Piotr Sosin, właściciel Browaru Trzech Kumpli, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych o piwie kraftowym i jego definicji
Paweł Zarychta z Browaru Lwówek Ślaski o piwach kraftowych

Ziemowit Fałat o piwach kraftowych