Kraft „niepasteryzowanym” XXI wieku

Michał Kopik z Piwnego Garażu o definicji piwa kraftowego

 

Google po zadaniu pytania wypluwa następującą odpowiedź: „craft beer – noun – a beer made in a traditional or non-mechanized way by a small brewery.” Z kolei amerykańska definicja podaje trzy cechy browaru rzemieślniczego – mały, niezależny, tradycyjny”. I obie te definicje oznaczają absolutnie nic.

Co znaczy, że piwo jest wyprodukowane w sposób tradycyjny albo niezmechanizowany? Każdy zawór musi być manualny a warzelnia rozbita na 3 piętra? To nie średniowiecze. Jako piwowar dziękuję za taką tradycję, po paru latach skakania jak małpa po warzelni uważam centralne sterowanie z jednego panelu za wartość nie do przecenienia. Swoją drogą czy w polskich warunkach dodawanie pulpy z owoców tropikalnych do piwa jest tradycyjne? Międzywojenne szklarnie z Łańcuta już raczej nie funkcjonują tak, by ananas był dla nas codziennym dodatkiem. Z kolei co konkretnie znaczy „mały”? Według amerykańskiej definicji część z polskich największych browarów przemysłowych jeszcze się łapie pod to określenie. Niezależny? Od czego lub kogo? I w sumie, dlaczego? Czy jest jakąś szczególną różnicą, czy inwestorem (dającym wolną rękę w produkcji) jest potentat na rynku rajstop a nie inny browar/grupa browarów?

Dochodzimy zatem do wniosku, że określnie „piwo kraftowe” również absolutnie nic nie znaczy i jest jedynie sposobem na odróżnienie się od konkurencji. Ot, „niepasteryzowane” XXI wieku. Bo czy „kraftowe” jest gwarantem jakości? Absolutnie nie. Tak samo to, że piwo jest z wielkiego browaru nie oznacza, że jest automatycznie złe. Są piwa dobre i są piwa złe. I mogą być z jakiegokolwiek browaru. To, czym tak naprawdę piwo kraftowe czy rzemieślnicze odróżnia się od piw z większych browarów to fakt, że zarówno właściciele jak i piwowar/piwowarzy znani są z imienia i nazwiska, jeżdżą na eventy i można ich spotkać i z nimi pogadać. Nie bez powodu mówi się, że kraft to ludzie. Z całym tego określenia ładunkiem emocjonalnym i bagażem pełnego wachlarza ludzkich zachowań.

 

tutaj Piotr Sosin, właściciel Browaru Trzech Kumpli, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych o piwie kraftowym i jego definicji
Michał Bania o piwach kraftowych

Paweł Zarychta z Browaru Lwówek Ślaski o piwach kraftowych

Ziemowit Fałat o piwach kraftowych