Tony europejskich śmieci w oceanie

Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Galway i Uniwersytet w Limerick określiły ilość odpadów generowanych przez kraje UE, Wielką Brytanię, Szwajcarię i Norwegię, które przyczyniają się do zaśmiecania oceanów w wyniku eksportu produktów do recyklingu.

Kraje europejskie mają najlepiej funkcjonujący sektor gospodarowania odpadami na świecie. Mimo to, 46% europejskich odpadów (a dokładnie tworzyw sztucznych) jest eksportowanych poza kraj pochodzenia. Duża część plastiku zostaje transportowana tysiące kilometrów do krajów o złych praktykach gospodarowania odpadami, zlokalizowanych głównie w Azji Południowo-Wschodniej.

 

Szacuje się, że od 32 115 do 180 558 ton, czyli 1 – 7% wszystkich eksportowanych europejskich polietylenów trafiło do ​​oceanu. Polietylen jest najpowszechniejszym rodzajem tworzywa sztucznego wykorzystywanym w Europie, a wyniki pokazały, że kraje takie jak Wielka Brytania, Słowenia i Włochy eksportują duży odsetek tego tworzywa poza Europę.

Wyniki wskazują na ważną i wcześniej nieudokumentowaną ścieżkę przedostawania się plastikowych śmieci do oceanów, co będzie miało znaczący wpływ na środowisko, społeczeństwo i ekosystemy morskie – skomentował George Bishop, główny autor badania.

Wykorzystując szczegółowe dane dotyczące handlu międzynarodowego i dane dotyczące gospodarowania odpadami w krajach docelowych, w badaniu analizowano losy wszystkich polietylenów eksportowanych do recyklingu z Europy, uwzględniając różne scenariusze końcowe.

Biorąc pod uwagę, że tak duża część odpadów przeznaczonych do recyklingu jest eksportowana, przy słabej identyfikowalności na dalszych etapach, to badanie sugeruje, że prawdziwe dane dot. recyklingu mogą znacznie różnić się na podstawie tych, zgłoszonych przez kraje, z których pochodzą odpady. W rzeczywistości nasze badanie wykazało, że nawet 31% eksportowanego plastiku w ogóle nie zostało poddane recyklingowi ” – wyjaśnia dr David Styles, wykładowca na Uniwersytecie w Limerick.

Aby skutecznie przejść na gospodarkę o obiegu zamkniętym, europejskie miasta i firmy zajmujące się gospodarką odpadami muszą być pociągnięte do odpowiedzialności za wszystko, co dzieje się z odpadami w czasie ich transportu – powiedział profesor Piet Lens z Uniwersytetu w Galway.

Autorzy ostrzegają, że badania te nie powinny zniechęcać ludzi do recyklingu, ponieważ jest to najlepszy sposób gospodarowania odpadami dla dobra środowiska. Jednak należy wiele zrobić, aby poprawić łańcuch recyklingu tworzyw sztucznych.

 

 

źródło: sciencedaily.com