UK: studenci pracują przy zbiorach owoców

W związku z brakiem rąk do pracy przy zbiorach owoców i warzyw w Wielkiej Brytanii, rząd poprosił miliony studentów o pomoc. Właściciele farm nie są w stanie rekrutować pracowników sezonowych z krajów UE dlatego uruchomiono program „Pick for Britain”. Pandemia i ograniczenia w zakresie podróżowania oznaczają, że gospodarstwa rolne nie będą już mogły polegać na pracownikach tymczasowych. Wielu z nich przybywło z Europy Wschodniej każdego roku, aby zbierać plony.

śwoeże_jablka_w_koszu_niesione_przez _dwoch_mlodych_ludzi

Jest to również niewątpliwy plus dla studentów, którzy przebywają obecnie w domach i nie mogą znaleźć nawet dorywczej pracy.

Oczekuje się, że rząd oficjalnie ogłosi krajowe wezwanie do działania w najbliższych dniach, aby zapewnić, że niezbędne zapasy świeżych owoców i warzyw zostaną dostarczone do sklepów. Uprawy, takie jak truskawki, zmarnują się, jeśli nie zostaną zebrane w stosunkowo krótkim czasie, a pracownicy będą potrzebni na bieżąco przez cały sezon, kiedy dojrzewają różne rodzaje owoców.

Jest to trudny czas dla nasz wszystkich, ale mamy nadzieję, że młodzi Brytyjczycy podejmą wyzwanie dla dobra całego narodu – powiedział wiceprezydent Tom Bradshaw – oprócz studentów prosimy o zaangażowanie się osób pracujących, którzy przez obecną sytuację zostali wysłani na przymusowy urlop. Pracujemy także nad innymi sposobami, aby zapewnić wsparcie rolnikom, którego potrzebują przed pracowitymi miesiącami zbiorów, a jednocześnie zapewnić pracownikom bezpieczeństwo i ochronę.

 

 

źródło: huffingtonpost.co.uk