Dziewięć milionów dolarów na poszukiwanie wegańskich białek

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze pracują nad wynalezieniem nowej kategorii białka wegańskiego, obejmującego fermentację całych roślin, takich jak owies i groszek.

Duńscy naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu w Kopenhadze otrzymali 9 mln USD na rozwój podstawowej wiedzy niezbędnej do wynalezienia całkowicie nowej kategorii białka wegańskiego, jako zrównoważonej alternatywy dla białka zwierzęcego.

Badania, prowadzone we współpracy między Uniwersytetem w Kopenhadze, Politechniką Danii i Uniwersytetem w Utrechcie w Holandii, przetwarzają żółty groszek i owies przy użyciu metody fermentacji oraz połączenia bakterii Bacillus z różnych pleśni, co skutkuj lepszym smakiem i zwiększonym profilem niezbędnych aminokwasów. 

W Proferment wykorzystujemy fermentację, aby zoptymalizować źródła białka pochodzenia roślinnego, by zwiększyć zawartość składników odżywczych, jednocześnie tworząc smaki i tekstury, które są atrakcyjne dla ludzi i zapewniają dobre wrażenia smakowe – informuje profesor Dennis Sandris Nielsen, główny badacz uniwersytetu w Kopenhadze.

Według naukowców w projekcie chodzi o to, aby stworzyć nowe białko roślinne, które jest o wiele bardziej przyjazne dla klimatu, jak również zdrowsze. 

Celem jest stworzenie koncepcji wykorzystującej fermentację, aby sprostać wyzwaniom, które pojawiają się podczas wykorzystywania roślin jako alternatywy dla białka zwierzęcego. Badania potrwają od 2022 do 2027 roku. 

Źródło: vegnews.com