Robot z napędem słonecznym: sieje i odchwaszcza

Autonomiczny bezemisyjny robot do siewu i pielenia buraków cukrowych zasilany energią słoneczną rozpoczął pracę na polu pod Grodziskiem Wlkp. Urządzenie zostało wynajęte przez firmę Pfeifer & Langen Polska, jego działanie jest testowane na polu w gospodarstwie należącym do panów Glinkowskich.

Siew buraków zaczął się w środę 29 marca. Robot pracuje na polu, na którym została wykonana orka, ponieważ po wykonaniu zasiewu urządzenie będzie wykonywało mechaniczne zwalczanie zachwaszczenia. Duża ilość resztek pożniwnych uniemożliwiałaby ten zabieg. Maszyna samodzielnie porusza się z prędkością 0,7 km/h i dzięki temu bardzo precyzyjnie umieszcza nasiona w glebie. Do napędu wykorzystywana jest energia elektryczna z własnego ogniwa fotowoltaicznego. W nocy urządzenie pobiera energię z akumulatorów. W słoneczny dzień ogniwo fotowoltaiczne dostarcza odpowiednią ilość energii do napędu i równocześnie ładuje akumulator potrzebny do zasilania urządzenia po zmierzchu.

Korzystając z tego robota znacząco ogranicza się emisję zanieszczyczeń podczas uprawy buraków. Dodatkowo można wyeliminować chemiczne preparaty zwalczające chwasty – mówi dr Henryk Ławiński, ekspert ds. agrotechniki w Pfeifer & Langen Polska. Robot bowiem usuwa wszystkie chwasty mechanicznie. Korzysta on z precyzyjnej technologii GPS i zapamiętuje położenie wszystkich wysianych nasion. Dzięki temu w kolejnych przejazdach prowadzi proces odchwaszczania w wyznaczonej odległości od miejsca, gdzie rośnie burak. Proces odchwaszczania może rozpocząć bezpośrednio po wykonaniu siewu buraków oczywiście jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne. W trakcie mechanicznego zwalczania zachwaszczenia robot ma możliwość wykonania precyzyjnego zabiegu zwalczania szkodników. Urządzenie może wykonywać precyzyjną aplikacje preparatu tylko na roślinę uprawną ograniczając w ten sposób do absolutnego minimum ilość zastosowanego środka chemicznego.

W sezonie maszyna skutecznie może wykonać siew i ochronę na powierzchni 20 ha

Robot Farmdroid firmy Farm Systems to pierwsze autonomiczne urządzenie pracujące na polach plantatorów Pfeifer & Langen Polska. – Przyglądamy się tej technologii. Jeśli testy wypadną pomyślnie, chcemy ją upowszechnić wśród naszych plantatorów – mówi Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska.

To kolejny ze sposobów na ograniczanie emisji dwutlenku węgla w rolnictwie, który pozwala prowadzić uprawę buraków cukrowych z o wiele mniejszym oddziaływaniem na środowisko. Pfeifer & Langen Polska stara się być prekursorem nowych, przyjaznych dla środowiska i dających możliwość wyższych plonów metod uprawy buraków cukrowych. Firma promuje na przykład metodę uprawy pasowej, dzięki której podczas jednego przejazdu po polu wykonuje się wzruszenie gleby, siew i nawożenie. Dzięki tej metodzie nie ma tak dużych strat wody w wyniku odparowywania z gleby oraz skutecznie zmniejsza się erozję wietrzną i wodną na polach.

 

Grupa Pfeifer & Langen Polska jest częścią międzynarodowej grupy Pfeifer & Langen. W Polsce należą do niej cukrownie w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i Glinojecku. Sprzedaje swoje produkty m.in. pod marką Diamant.