80 procent dorosłych psów cierpi z powodu chorób przyzębia

Dla wielu opiekunów zwierząt jest zaskoczeniem, jak ważną rolę w dbaniu o zdrowie czworonoga odgrywa utrzymanie prawidłowej higieny jego jamy ustnej. Tymczasem mikroorganizmy gromadzące się na zębach i tworzące tzw. płytkę bakteryjną mogą prowadzić do chorób przyzębia. Z czasem płytka ulega mineralizacji, budując kamień nazębny, co pogłębia problem. U psów z chorobą przyzębia możemy zaobserwować m.in. posmutnienie, pogorszenie apetytu czy brzydki zapach z jamy ustnej – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska. Co więcej, drobnoustroje mogą przedostać się do krwi i prowadzić do wielu chorób np. serca, wątroby czy nerek . Dlatego tak istotne jest propagowanie wiedzy o prawidłowej higienie jamy ustnej –  dodaje Głowacka.

Pod koniec kwietnia w Krakowie odbyło się Europejskie Forum Stomatologii Weterynaryjnej (EVDF – European Veterinary Dental Forum). Ponad 650 lekarzy weterynarii z 44 krajów uczestniczyło w kongresie, aby podzielić się swoim doświadczeniem i poszerzyć wiedzę z zakresu stomatologii weterynaryjnej.

Podczas kongresu po raz pierwszy zostało zaprezentowane również nowe narzędzie do określania ryzyka chorób zębów i dziąseł – Pedigree Gum Disease Risk Checker. Zostało ono utworzone na bazie wyników 6 milionów badań pochodzących od psów, pacjentów sieci szpitali weterynaryjnych Banfield w Stanach Zjednoczonych oraz we współpracy z naukowcami z Waltham. Wykorzystując zagregowane dane z dokumentacji medycznej, aplikacja umożliwia określenie stopnia ryzyka wystąpienia choroby przyzębia na podstawie wielkości, rasy, wieku i stanu zdrowia zwierzęcia4. Dzięki uwzględnieniu innych czynników, w tym wywiadu medycznego dotyczącego psa (uwzględniającego takie elementy jak dieta, wcześniejsze ekstrakcje, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej), objawów klinicznych (np. krwawiące dziąsła) i aktualnej rutyny stomatologicznej (np. szczotkowania zębów) narzędzie przedstawia indywidualnie dostosowane zalecenia dotyczące pielęgnacji jamy ustnej zwierzęcia5. Aplikacja wskazuje także, jaki jest poziom ryzyka rozwoju choroby dziąseł u pupila, pomagając opiekunom w prowadzeniu świadomych rozmów z lekarzami weterynarii na temat zapobiegania lub leczenia.

 

źródło:

https://pol.mars.com/