Wielorazowe palety w logistyce piwa – jak Grupa Żywiec oszczędza emisje Co2

Ekologiczne rozwiązania w Grupie Żywiec to nie tylko odnawialne źródła energii czy oszczędne gospodarowanie wodą – mają tam w zanadrzu bardziej nietypowe sposoby, by minimalizować nasz wpływ na planetę. Jednym z nich jest wynajem palet wielokrotnego użytku.

Paleta była genialnym wynalazkiem ludzkości – pozwoliła usprawnić i zoptymalizować wiele procesów, zminimalizować koszty, a przede wszystkim w sposób bezpieczny, sprawny i szybki dostarczać towary z jednego miejsca na drugie. Z czasem okazało się, że dla wielu firm lepiej taką paletę wynająć niż posiadać ją na własność. Powstały firmy specjalizujące się w dostarczaniu palet do firm produkcyjnych i później odbieraniu ich w finalnych destynacjach. Okazało się, że takie rozwiązania są lepiej zoptymalizowane i bardziej ekologiczne, bo palety mogą być współdzielone przez kilku uczestników łańcucha dostaw. Dla Grupy Żywiec ma to tę zaletę, że zawsze ma do dyspozycji odpowiednią ilość palet we właściwych lokalizacjach, nie musi się martwić ich przechowywaniem, naprawianiem, transportem czy utylizacją uszkodzonych egzemplarzy. System działa w oparciu o model współdzielenia i ponownego wykorzystania, innymi słowy, jest to doskonały przykład gospodarki o obiegu zamkniętym na dużą skalę.

Współdzielenie jest bardzo korzystne, ponieważ oznacza mniej palet w obiegu, mniej palet, które giną, mniej drewna lub plastiku potrzebnego na ich wykonanie oraz mniej paliwa potrzebnego dla ich przewiezienia, cały proces uzupełnia utylizacja zużytych nośników w modelu zero waste. Duża ilość podmiotów biorących udział w łańcuchu dostaw powoduje, że możliwe jest wprowadzanie daleko idących optymalizacji, co daje korzyści poszczególnym partnerom ze względu na niższe koszty oraz środowisku ze względu na lepsze wykorzystanie zasobów.

Kiedy widzimy piwo na półce w sklepie to raczej myślimy o marce czy składnikach, z których zostało uwarzone, niż o sposobie w jaki produkt ten został dostarczony na miejsce. – mówi Agnieszka Gwiźdź, opiekun kluczowych klientów w firmie CHEP. – A przecież to nie dzieje się samo, jest to szereg przeróżnych działań i wiele podmiotów, które w tym uczestniczą – jest producent, są dostawcy surowców, firmy produkujące opakowania, firmy transportowe, sklepy i inni. I jest jeden element, który jest obecny na każdym etapie, potrzebny wszystkim – to nośnik, na którym to wszystko się przewozi, najczęściej jest to paleta. Niewidzialny i niedoceniany bohater łańcucha dostaw. – dodaje Gwiźdź.

Grupa Żywiec w okresie od lutego 2022 do lutego 2023, dzięki wykorzystaniu modelu współdzielenia palet, ocaliła przed wycięciem 209 drew (odpowiednik 216 758 decymetrów sześciennych drewna), przyczyniając się także do zmniejszenia ilości śmieci o 34 886 kg, co odpowiada 8 wywrotkom odpadów. Wytworzyliśmy także o ponad 288 ton mniej dwutlenku węgla w porównaniu z tradycyjnym modelem, gdzie bylibyśmy właścicielem nośników, na których przemieszczają się nasze produkty. Dzięki wielorazowym paletom zbliżamy się do gospodarki obiegu zamkniętego co jest jednym z naszych głównych celów w strategii zrównoważonego rozwoju Warzymy Lepszy Świat – podsumowuje Magdalena Brzezińska z Grupy Żywiec.