Unilever patentuje 12 rozwiązań na zmianę składu lodów i ogłasza że udzieli bezpłatnych licencji konkurencji

Dostęp do tych patentów pomoże branży przeformułować produkty lodowe, które pozostaną stabilne w wyższej temperaturze zamrażarki wynoszącej -12°C, a nie w obecnym standardzie branżowym wynoszącym -18°C.

W zeszłym roku Unilever ogłosił, że zamierza podnieść temperaturę w swoich zamrażarkach do lodów w sklepach i gastronomii, zapewniając identyczną jakość lodów. Od tego czasu badania przeprowadzone w Colworth, Globalnym Centrum Badań i Rozwoju Lodów Unilever oraz dwóch pilotach w Niemczech potwierdziły redukcję zużycia energii o około 25% na każdą zamrażarkę przy wyższej temperaturze -12°C, co oznacza możliwość zastosowania zamrażarek tańszych w eksploatacji.

Andy Sztehlo, dyrektor ds. badań i rozwoju lodów w firmie Unilever, powiedział: Cieszymy się, że możemy podjąć kolejny krok w naszych pracach nad podniesieniem temperatury w naszych zamrażarkach. Mamy nadzieję, że przyznając bezpłatną, niewyłączną licencję na te 12 patentów na zmianę składu, nasi koledzy i partnerzy z całego sektora lodów odniosą korzyści i będą pracować nad rozwiązaniem problemu emisji w całej branży. Wierzymy, że dzięki współpracy możemy zmniejszyć wpływ łańcucha chłodniczego na środowisko, jednocześnie dostarczając doskonałej jakości produkty lodowe, które nasi konsumenci uwielbiają.

Emisje z „detalicznych” zamrażarek do lodów stanowią 10% śladu gazów cieplarnianych w łańcuchu wartości firmy Unilever. Plan działania firmy na rzecz transformacji klimatycznej przedstawia drogę do osiągnięcia celów klimatycznych, w tym osiągnięcia zerowej emisji netto w całym łańcuchu wartości do 2039 r. oraz opartego na podstawach naukowych celu polegającego na zmniejszeniu o połowę wpływu emisji jej produktów na użytkowanie konsumenckie do 2030 r. w porównaniu z poziomem bazowym z 2010 r.

W zamrażarkach do lodów prace trwają również nad innowacjami w głównych komponentach technicznych (np. sprężarkach) i zasilaniem zamrażarek energią odnawialną.

Partnerzy branżowi mogą kontaktować się z IceCream.Reformulations@unilever.com w celu otrzymania dalszych informacji na temat uzyskania licencji.