Jedzmy warzywa kapustne: chronią przed zawałem

Warzywa kapustne, takie jak brokuły, brukselka i kapusta, mogą odgrywać kluczową rolę w zapobieganiu zaawansowanym chorobom naczyń krwionośnych.

Choroby naczyń krwionośnych to stan, który wpływa na nasze naczynia krwionośne (tętnice i żyły) i może zmniejszyć przepływ krwi w organizmie. To zmniejszenie przepływu krwi może być spowodowane odkładaniem się tłuszczu na wewnętrznych ścianach naszych naczyń krwionośnych, takich jak aorta.

To nagromadzenie złogów tłuszczu jest główną przyczyną zawału serca lub udaru.

Naukowcy ze Szkoły Medycyny i Nauk o Zdrowiu ECU oraz Uniwersytetu Australii Zachodniej odkryli, że kobiety spożywające więcej warzyw kapustnych miały mniejsze szanse na duże nagromadzenie wapnia w aorcie. Duże nagromadzenia wapnia przyczynia się do chorób naczyń krwionośnych.

Jednym ze składników występujących w dużych ilościach w warzywach kapustnych jest witamina K. Może ona być pomocna w hamowaniu procesu wapnienia zachodzącego w naszych naczyniach krwionośnych.

Kobiety poddane badaniu codziennie spożywały ponad 45 g warzyw kapustnych (np. ¼ szklanki brokułów gotowanych na parze lub ½ filiżanki surowej kapusty) były o 46% mniej narażone na nadmierne gromadzenie się wapnia w aorcie w w porównaniu z tymi, którzy codziennie spożywają niewiele warzyw kapustnych lub nie spożywają ich wcale.

źródło: foodprocessing.com.au