Wydajność polskiego rolnictwa – 32 mld euro w eksporcie

Na Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w Gdyni, zabrał głos minister Ardanowski.

Minister zwrócił uwagę, że rolnictwo, choć jest najważniejszą, to nie jedyną funkcją rozwoju obszarów wiejskich. Ardanowski nie zgadza się na stwierdzenia mówiące o tym, że kraj o silnym rolnictwie jest zacofany, a nowoczesny to ten, który ma silny przemysł i usługi.

Problemem nie jest obecnie produkcja żywności, ale sposób jej podziału. Obok występującego problemu głodu na świecie mamy jednocześnie problem marnowania żywności.

Co roku około 30 procent żywności jest marnowanej i to każdy z nas za to odpowiada, bo żywność marnowana jest na każdym etapie – przy produkcji, przy dystrybucji oraz w naszych domach – podkreślił minister.

fresh market
Kwestie marnotrawienia żywności, łagodzenia zmian klimatycznych i produkcji rolnej staną się bardzo pilne. Całą sytuację pogarszają obecne i przyszłe skutki pandemii.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że Polska, jako kraj, który jest liczącym się producentem żywności w Europie nie jest światowym potentatem. Podkreślił przy tym, że nasza żywność jest nie tylko smaczna, ale i bezpieczna, gdyż na każdym etapie jej produkcji spełniamy wszystkie, wysokie, unijne standardy.

Zależy mi też, aby przetwórcy, którym przez lata dopłacano miliardy, byli związani z dostawcami – dodał minister.

źródło: MRiRW