Rynek AGRO 2020 -2030 perspektywy

16 grudnia 2020 Komisja Europejska opublikowała raport dot. perspektyw i rozwoju rynku agro na terenie Unii Europejskiej. Poniżej podsumowanie.





MLEKO

Przewiduje się, że produkcja mleka w UE będzie rosła w umiarkowanym tempie 0,6% rocznie. Wolniej niż w przeszłości.

Produkcja ma być dostosowana do celów zrównoważonego rozwoju, z dłuższą żywotnością zwierząt, zwiększoną sekwestracją dwutlenku węgla i bardziej wydajnym zarządzaniem obornikiem. Zmieniające się wymagania konsumentów powinny również zapewnić perspektywy dla produktów mlecznych produkowanych w tzw. w niekonwencjonalnych systemach produkcyjnych (jak pastwiskowe, karmione bez GMO, ekologiczne).

Oczekuje się, że UE pozostanie największym na świecie eksporterem produktów mleczarskich, ponieważ wzrost liczby ludności i dochodów może zwiększyć globalny popyt na produkty mleczarskie, pomimo rosnącej samowystarczalności na świecie.

Przewiduje się, że największe korzyści z dodatkowej produkcji mleka odniesie serowarstwo. Oczekuje się, że w 2030 r. UE będzie odpowiadać za 49% światowego eksportu sera. Po historycznie wysokich cenach masła w latach 2017–2018 rynek masła ma ustabilizować, wspierany przez rosnącą sprzedaż detaliczną w UE i stały popyt eksportowy.

Oczekuje się, że spożycie jogurtu i śmietany na mieszkańca pozostanie na stabilnym poziomie, przy czym w przypadku tych pierwszych istnieje rosnąca konkurencja ze strony alternatywnych produktów mlecznych, które zyskują na popularności (np. Skyr), podczas gdy spożycie mleka płynnego będzie spadać wolniej niż w ciągu ostatnich dziesięciu lat (- 0,7%), dzięki segmentacji systemów produkcyjnych.

MIĘSO

Oczekuje się, że obawy dotyczące zrównoważonego rozwoju będą istotnie wpływać na rynki mięsa w UE, powodując mniejsze spożycie na mieszkańca, wymuszając bardziej wydajne systemy produkcji z mniejszą liczbą zwierząt i zmniejszony eksport żywych zwierząt. Ogólnie przewiduje się, że spożycie mięsa w UE na mieszkańca spadnie o 1,1 kg, osiągając 67,6 kg do 2030 r.

Po spadku pogłowia krów w UE oczekuje się, że produkcja wołowiny będzie nadal spadać. Przewiduje się, że w UE spożycie wołowiny spadnie o 0,9 kg na mieszkańca, podczas gdy umiarkowane perspektywy eksportu na rynki niszowe mogą dać pewne możliwości.

Przewiduje się, że produkcja wieprzowiny w UE spadnie o 1 mln t (-4,6%) między 2020 a 2030 r. Wpływ afrykańskiego pomoru świń w Azji na rynki mięsa w UE ma być powoli łagodzony. UE ma pozostać wiodącym dostawcą wieprzowiny na rynek światowy.

Oczekuje się, że produkcja i spożycie mięsa baraniego i koziego w UE pozostanie stabilne, podczas gdy eksport pozostanie niski, ponieważ Australia i Nowa Zelandia utrzymają dominującą pozycję na rynku światowym.

Drób to jedyna kategoria mięsa, której produkcja wzrosła podczas pandemii Covid-19 i jedyna, której wzrost przewiduje się w latach 2020–2030. Przewiduje się, że spożycie mięsa drobiowego w UE osiągnie 24,6 kg na mieszkańca do 2030 r. (+1,2 kg w porównaniu z 2020 r. ), ponieważ konsumenci uważają drób za produkt tani, zdrowy i zrównoważony. Oczekuje się również, że popyt wzrośnie w wielu kluczowych kierunkach eksportu.

Raport dotyczący perspektyw rolnictwa w UE na lata 2020-30 zawiera wszystkie istotne dane rynkowe, wraz z wyjaśnieniem założeń oraz opisem otoczenia makroekonomicznego. Prognozy i scenariusze opisane w raporcie zostały omówione na dorocznej konferencji rolniczej UE, która odbyła się w dniach 16-17 grudnia 2020 r. – pobierz tutaj