Tokio: piwa z kosmosu

Firma Takasago Electric Inc. pracuje nad technologią warzenia piwa nie z tego świata. Firma twierdzi, że w przyszłości ludzie będą przebywać w kosmosie dłużej niż teraz, dlatego zamierzają umożliwić produkcję sfermentowanej żywności na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej lub w środowiskach pozaziemskich.

Piwo warzone jest poprzez fermentację słodkiej brzeczki wytworzonej ze słodu przy użyciu drożdży. Jeśli fermentacja odbywa się w prawie zerowej grawitacji, tak jak wewnątrz ISS, konieczne jest sztuczne wytworzenie konwekcyjnych przepływów w cieczy.

Pod koniec ubiegłego roku firma testowo wyprodukowała automatyczną maszynę do warzenia piwa wielkości dłoni, która może kontrolować ilość gazów odprowadzanych z procesu fermentacji. Takasago Electric planuje potwierdzić wiarygodność technologiczną maszyny, przeprowadzając około wiosny eksperyment demonstracyjny.

Firma zamierza jeszcze bardziej zmniejszyć rozmiar swojej maszyny i umieścić ją na rakiecie, która ma zostać wystrzelona w 2024 roku w celu przeprowadzenia eksperymentalnego warzenia piwa.

Firma planuje także sprowadzić na Ziemię drożdże wyhodowane w kosmosie, a następnie wyprodukować piwo pod marką kosmiczną.

Firma spodziewa się wielkiego zainteresowanie na napoje alkoholowe i żywność fermentowaną w kosmosie, dlatego dąży do opracowania technologii masowej produkcji takich produktów.

Dążymy do tego, aby w 2030 roku ludzie mogli pić piwo warzone w kosmosie — informuje Naoya Asai, dyrektor zarządzający firmą Takasago Electric Inc.

Źródło: newsinfo.inquirer.net