Browar Zwierzyniec

prezentacja browaru – materiał nadesłany przez Perła – Browary Lubelskie S.A.

Zwierzyniec nie bez przyczyny nazywany jest sercem Roztocza. Jest to miejsce przepełnione zielenią i magią natury Roztoczańskiego Parku Narodowego. Nieopodal jego bram znajduje się jeden z najstarszych czynnych browarów w Polsce. Uruchomiony w 1806 r. za czasów ordynata Stanisława Kostki Zamoyskiego funkcjonuje do dziś jako część firmy Perła-Browary Lubelskie S.A.

Browar Zwierzyniec jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta, bowiem w jego zabytkowej części dostępna jest wyjątkowa trasa zwiedzania, prezentująca bogatą historię tego miejsca. Na odwiedzających czeka szereg atrakcji m.in.: ekspozycja świetlna, projekcje multimedialne, instalacja z beczek, pozostałości kolejki, historyczna warzelnia i fermentownia.

Po wycieczce, nie opuszczając terenu browaru, warto zasiąść w klimatycznej Pijalni Piwa Zwierzyniec, w której serwowane są warzone lokalnie piwa. Ich wyjątkowość bierze początek w krystalicznie czystej wodzie z roztoczańskiego ujęcia i lubelskich odmianach chmielu. Część z nich jest przygotowywana wyłącznie na potrzeby Pijalni i nie jest dostępna w szerszej dystrybucji. Warto odwiedzić też zlokalizowaną tuż obok strefę relaksu. Duży ogródek piwny oraz leżaki i hamaki w cieniu drzew otaczających browar to znakomite miejsce odpoczynku przed dalszą wędrówką. Można tu także skorzystać z oferty gastronomicznej oraz wypożyczyć rower.

Browar Zwierzyniec to nie tylko piwo i trasa zwiedzania, ale też liczne wydarzenia kulturalne i imprezy miejskie. Co roku na jego dziedzińcu gości m.in. Letnia Akademia Filmowa, która przyciąga na Roztocze rzesze fanów kina. Od czerwca do końca sierpnia, od środy do niedzieli, tuż po zachodzie słońca w zwierzynieckim browarze funkcjonuje też plenerowe Kino Perła, w którym można obejrzeć największe perełki polskiej i zagranicznej kinematografii. Projekcje odbywają się na świeżym powietrzu w świetle gwiazd, a wstęp na nie jest bezpłatny.