Jaki termometr do wędzarni? Systemy automatyki i czujniki do pomiaru temperatury w komorach wędzarniczych

Precyzyjny pomiar temperatury w procesie wędzenia kluczem do wyrobów najwyższej jakości

Temperatura to najważniejsza wartość, jaką należy mierzyć w wędzarni. Zbyt niska może skutkować pozostawaniem groźnych bakterii w mięsie, a także niewłaściwą konsystencją i smakiem wyrobów, zaś zbyt wysoka temperatura spowoduje, że będą one przesuszone i żylaste. Czujniki temperatury od sprawdzonego dostawcy pozwolą na jej precyzyjne monitorowanie, a w efekcie na otrzymanie dobrej jakości wyrobów mięsnych.

Bezprzewodowy termometr do wędzarni i mięsa JUMO WTRANS
Odpowiednio monitorowana i regulowana temperatura w wędzarni to podstawa dobrej jakości wyrobów mięsnych

Standaryzacja procesu wędzenia

Procesy związane z wędzeniem i wszystkie zmienne, wpływające na ich przebieg, takie jak m.in. wilgotność, temperatura rdzenia, temperatura w komorze, muszą być rejestrowane, kontrolowane i monitorowane w wystandaryzowany sposób.

Termometr do wędzarni – jaki wybrać?

Najwyższa możliwa niezawodność procesu zaczyna się od wyboru właściwych czujników temperatury: muszą one mieć odpowiednio wysoki poziom dokładności i być wysokiej jakości. Oprócz sprawdzonych wariantów przewodowych, do których należy m.in. termometr do wędzarni z długą sondą oraz termometr do wędzarni wkręcany, do mierzenia temperatury w wędzarni stosuje się dziś również czujniki bezprzewodowe. Przykładem może być bezprzewodowy termometr oporowy JUMO Wtrans T z radiową transmisją mierzonych wartości.

Zdalny termometr do wędzarni JUMO WTRANS

Jaki termometr bezprzewodowy do wędzarni?

Precyzyjny termometr bezprzewodowy do wędzarni polecany przez JUMO to Wtrans T. Dostępny jest on również w wersji wysokotemperaturowej, umożliwiającej pracę aż do 600°C. Posiada szpikulec wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

Zmierzona wartość temperatury jest transmitowana bezprzewodowo do odbiornika systemu pomiarowego Wtrans; tutaj jest wyświetlana i dostępna cyfrowo na interfejsie RS485, jak również na wyjściu analogowym.

Ogranicznik temperatury – bezpieczeństwo Twojej wędzarni

Aby dodatkowo zwiększyć niezawodność procesu, polecamy kontrolować temperaturę generatora dymu, katalizatora i palnika przez niezależne urządzenie, takie jak ogranicznik temperatury bezpieczeństwa np. JUMO safetyM STB/STW. W przypadku przekroczenia wartości granicznej urządzenie wywołuje alarm i odłącza odpowiednie zasilanie. Chroni to nie tylko wędzony towar, ale i cały system.

Sterowanie procesami wędzenia, dojrzewania, gotowania i klimatyzacji – sterownik PLC JUMO mTRON T

Pomiar temperatury w wędzarni to nie wszystko, równie ważna jest kontrola i rejestracja zmierzonych wartości, a także sterowanie całym systemem. Umożliwia to sterownik PLC JUMO mTRON T, który pozwala na kontrolę aż dziewięciu indywidualnie działających systemów dojrzewania, gotowania, wędzenia i klimatyzacji. Można w nim zaprogramować etapy procesu obróbki mięsa, takie jak m.in. wędzenie, prażenie, pieczenie, peklowanie czy suszenie.

Case study – system pomiarowy JUMO u producenta wyrobów mięsnych Ablinger

Problem – monitorowanie temperatury bez opóźnień procesu

Firma Ablinger, producent wyrobów mięsnych i wędlin, potrzebowała czujników temperatury, które nie powodowałyby opóźnień w trakcie ładowania i napełniania komór wędzarniczych.

Optymalizacja procesu produkcji jest bardzo istotna w tak dużej firmie, która w swojej ofercie posiada 300 wyrobów mięsnych w około 1.200 różnych formach opakowań. W obszarze produkcyjnym Ablinger znajduje się 15 komór wędzarniczych, a każda z nich posiada od jednego do czterech stanowisk.

Rozwiązanie – dokładny, szybki i bezpieczny system do pomiaru i kontroli temperatury

Zaproponowaliśmy 50 bezprzewodowych sond temperatury JUMO wTRANS z radiową transmisją danych. Przesyłają one zmierzone wartości temperatury do odbiornika, skąd może być dalej przekazywany do urządzeń kontrolnych i pomiarowych, takich jak sterowniki PLC, regulatory czy rejestratory.

Pracownik firmy Ablinger manualnie mierzy temperaturę wyrobów za pomocą bezprzewodowego czujnika JUMO wTRANS

Najwyższy poziom bezpieczeństwa z kodami kreskowymi

W Ablinger każdy nadajnik oznaczany jest kodem kreskowym, dzięki czemu można łatwo go zidentyfikować. Dla każdego zamówienia generowany jest również kod kreskowy, który zawiera numer zamówienia, jak również odpowiadający mu produkt. Są one skanowane przy komorach wędzarniczych, co automatycznie uruchamia właściwy proces wędzenia dla danego produktu.

Każdy produkt ma ustaloną wartość graniczną, która jest stale monitorowana. Po jej osiągnięciu i upływie czasu wstrzymania, przesyłane są informacje o zakończeniu procesu, a także o nazwie produktu, aktualnej wartości temperatury, wartości maksymalnej, wartości granicznej i czasie podtrzymania. Automatycznie wygenerowany zostaje protokół dzienny, a wizualizacja całego procesu została zrealizowana za pomocą oprogramowania Jumo SVS3000.