Ekspert o charakterystyce suplementów weterynaryjnych

Ludzi i zwierzęta łączy zadziwiająco duża liczba podobnych chorób. Nie ma jednak uniwersalnego leku na wszystkie choroby przewlekłe. Często leczenie wymaga czasu oraz wielokrotnych wizyt u weterynarza. Terminowa i odpowiednia opieka może jednak zapewnić długie, wygodne oraz szczęśliwe życie nawet poważnie chorym pupilom.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jednym z częstszych schorzeń układu ruchu psów i kotów. Ponadto, może rozwinąć się w każdym wieku. Schorzenie wyniszcza organizm zwierzęcia i prowadzi do degeneracji chrząstki stawowej. Obejmuje nie tylko struktury wewnątrzstawowe, ale również otaczające mięśnie, więzadła i ścięgna. Jej skutkiem jest upośledzenie mechanicznej funkcji stawu oraz ból.

Choroba odciska swoje negatywne piętno na codziennym życiu zwierząt, nadal będąc realnym, terapeutycznym wyzwaniem. Zmniejszenie bólu i stanu zapalnego jest możliwe dzięki powszechnie przepisywanym niesteroidowym lekom przeciwzapalnym. Ich stosowanie niesie jednak za sobą działania niepożądane, które odbijają się na prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Alternatywę stanowią suplementy wykazujące właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Głównym zadaniem terapii jest przede wszystkim redukcja bólu i poprawa funkcji motorycznych. Suplementy odgrywają coraz większą rolę w świecie weterynarii. Wystarczy wspomnieć, że sam rynek suplementów dla zwierząt jest wyceniany na ok. 2 mld USD. Motorem napędowym rozwoju jest dostarczanie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie dietetyki i żywienia zwierząt. Warto wspomnieć o suplementach weterynaryjnych opartych na postbiotyku Yarrowia lipolytica, a także na unikalnych kompozycjach estrów kwasów tłuszczowych. Gwarantuje to wysoką biodostępność i przyswajalność wszystkich składników odżywczych oraz mineralnych – mówi Aleksandra Smolczyk, kierowniczka ds. badań i rozwoju w onesano.

Kwasy omega – 3 są jednymi z najczęściej zalecanych produktów dla psów i kotów, głównie w postaci DHA (kwasu dokozaheksaenowego) oraz EPA (kwasu eikozapentaenowego). W badaniach kwasy omega – 3 wykazują wyraźne działanie przeciwzapalne. Wzbogacona dieta może być elementem terapii wspomagającej u zwierząt, u których zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawów. Omega – 3 mają wyraźne działanie przeciwzapalne poprzez redukcję stężeń cytokin prozapalnych, a także uwalnianie cząsteczek przeciwzapalnych.

Suplementy diety mogą być sposobem na uzupełnienie spożycia mikroskładników odżywczych również w codziennej diecie zwierząt towarzyszących. Należy jednak pamiętać, że nie wystarczy samo zażycie suplementu. Mikroelementy wciąż muszą dotrzeć do krwiobiegu i zostać wchłonięte przez organizm. Wybór suplementu o wysokiej biodostępności zwiększa szanse na to, że organizm zwierzęcia przyjmie niezbędne składniki odżywcze oraz zapewni mu dobrostan. Z tego względu zawsze warto nabywać suplementy w sprawdzonych, wiarygodnych sklepach i zwracać uwagę na ich skład.

***
Onesano jest firmą biotechnologiczną, zaawansowanym i innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Sercem onesano są zakłady produkcyjne zlokalizowane w Czechowicach-Dziedzicach, posiadające własne laboratorium oraz wykwalifikowaną kadrę specjalistów. To dzięki nim onesano może szczycić się autorskimi recepturami, opatentowanymi składami i innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Produkcja jest realizowana w oparciu o najwyższe standardy, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Bazę linii produkcyjnych stanowi EstroVita – w 100% roślinny suplement diety zawierający kwasy omega 3,6,9, pozyskany z mieszaniny co najmniej czterech olejów, wzbogacony o naturalne witaminy oraz Yaast, suplement diety zawierający unikalne drożdże Yarrowia lipolytica wpisane na listę Novel Food. Onesano jest firmą z polskim kapitałem, prowadzącą produkcję w naszym kraju i w pełni kontrolującą cały proces produkcyjny. Głównym obszarem działalności jest produkcja naturalnych suplementów diety w postaci bioestrów i unikalnych drożdży oraz funkcjonalnych dodatków do żywności zorientowanych na rynek spożywczy. Firma produkuje również suplementy diety dla zwierząt towarzyszących oraz posiada dedykowaną ofertę produktową dla rolnictwa. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Chorzowie.