Dan Cake Polonia: szybka logistyka dla smakoszy

W Dan Cake Polonia w Chorzowie, za 4 miliony euro, powstał w pełni zautomatyzowany paletowy magazyn wysokiego składowania z trzema korytarzami, dedykowany surowcom, opakowaniom i wyrobom gotowym. Projekt obejmował również zaawansowane systemy przenośników łączące dział ręcznej kompletacji zamówień, strefę produkcji i zaopatrzenia w obszarze wydawania towarów lub hali wysyłkowej.

Producent w śląskiej fabryce posiada siedem nowoczesnych linii produkcyjnych. Dostarcza na rynek produkty zarówno pod marką własną Dan Cake, jak i na zamówienie największych sieci detalicznych w Polsce, w ramach oferty marek własnych.
Magazyn wysokiego składowania pracuje na trzy zmiany przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. O jego organizację dba Kardex Control Center z systemem zarządzania magazynem Kardex WMS, komputerem do obsługi przepływu materiałów Kardex MFlow i systemem wizualizacji obiektu Kardex MVisu wraz z interfejsem do systemu nadrzędnego Dan Cake.

Indywidualna koncepcja serwisowa

Obiekt oferuje 6400 miejsc składowania palet o wysokości do 2,55 m, przechowywanych na podwójnej głębokości. Zamówienie obejmowało również budowę regałów stalowych oraz kompleksową koncepcję serwisową w zakresie długotrwałego utrzymania i obsługi obiektu. Uwzględniono przy tym fakt, że pracownicy Dan Cake dysponują solidną wiedzą techniczną. Ponadto firma Kardex Mlog częściowo przejęła koordynację branż powiązanych. Obejmowały one m.in. wykonanie zapewnionych przez klienta okładzin dachowych i ściennych w magazynie wysokiego składowania, systemu zraszaczy, instalacji wentylacyjnej oraz platformy przenośnikowej. Jednym z wyzwań był fakt, że w bieżącym projekcie – już na etapie wykonawczym – trzeba było ponownie dostosować technologię przenośników. Przedsięwzięcie wystartowało na początku 2020 roku w warunkach rozpoczynającej się akurat pandemii koronawirusa. Spowodowała ona różne opóźnienia. Pandemia wybuchła już po sześciu tygodniach od rozpoczęcia projektu i towarzyszyła pracom przez cały etap wykonawczy – wspomina Manuel Engel, który opiekował się projektem ze strony Kardex Mlog. Realizacja była dużym wyzwaniem, ponieważ wiele produktów stało się niedostępne, a członkowie naszego zespołu projektowego mieli ogromną trudność z dotarciem na miejsce budowy – dodaje kierownik projektu Edis Zjajo, który w połowie 2022 roku mógł przekazać firmie Dan Cake Polonia gotowy magazyn. Ten sukces był możliwy tylko dzięki pełnej zaufania, pragmatycznej i niekonwencjonalnej współpracy z całym zespołem projektowym Dan Cake Polonia – podkreśla Engel.

Do 60 cykli pojedynczych na godzinę i na układnicę

W alejkach magazynu wysokiego składowania poruszają się trzy układnice typu Kardex MSingle B 1000/31-ZT z osprzętem korytarzowym i automatycznym sterownikiem. Każde z tych urządzeń ma ok. 30,3 m wysokości i nośność 1000 kg na jednostkę ładunkową. Urządzeniem do obsługi ładunków są widły teleskopowe z dwoma napędami, które umożliwiają układanie i pobieranie na dwóch głębokościach. Oznacza to, że każda z układnic może osiągnąć do 60 pojedynczych cykli na godzinę (wyłączając przemagazynowanie). Przy współczynniku przemagazynowania wynoszącym 15% i wyważonym stosunku między układaniem a pobieraniem, urządzenia radzą sobie z 58,6 cyklami pojedynczymi lub 35,4 cyklami podwójnymi. Sterowane są one przez nowoczesne sterowniki PLC typu Siemens S7-1500F oraz SEW MoviPLC. Każda operacja i aktualne pozycje trzech układnic oraz systemy przenośników są przedstawiane graficznie na stanowisku sterowania magazynem przy użyciu oprogramowania do wizualizacji Kardex MVisu.
To samo dotyczy układania i pobierania towarów: każde składowanie jest zgłaszane przez nadrzędny system klienta do Kardex Control Center. Palety są następnie identyfikowane przez automatyczny czytnik kodów kreskowych na stole podawczym w obszarze odbioru towarów lub w punkcie transferowym wcześniejszej linii przenośnikowej. W kolejnym kroku paleta przeznaczona do składowania jest sprawdzana pod kątem obrysu, prześwitu na widły, uszkodzenia dolnej deski i przeciążenia, co zapewnia wysoką niezawodność procesów. Następnie komputer obsługujący przepływ materiałów Kardex MFlow zleca sterownikowi systemu przenośników transport jednostek ładunkowych do konkretnych miejsc przeznaczenia. Do wyboru są tu: linia NIO (NIO oznacza produkty niespełniające wymogów), strefa kompletacji lub produkcji albo magazyn wysokiego składowania. Oprócz zarządzania zleceniami i planowania tras Kardex MFlow umożliwia również ręczną ingerencję w przebieg operacji, co bardzo ułatwia obsługę obiektu i znacznie zwiększa ergonomię.

Stanowisko wysyłkowe z 24 przenośnikami rolkowymi

Kardex Control Center otrzymuje odpowiednie zlecenia wydawania towarów z systemu nadrzędnego. Zlecenia transportowe dla układnic są generowane i przekazywane do sterownika. Kardex MFlow za pośrednictwem układnic i systemu przenośników zapewnia transport jednostek ładunkowych z magazynu wysokiego składowania w kierunku stref wysyłki, kompletacji zamówień lub produkcji. Palety przeznaczone do wysyłki są najpierw transportowane do wózka dystrybucyjnego, który następnie umieszcza je na jednym z 24 rolkowych przenośników wysyłkowych lub na stacji buforowej w celu sekwencjonowania.
Dzięki nowemu i wydajnemu magazynowi wysokiego składowania w Chrzanowie, Dan Cake Polonia dysponuje teraz możliwościami logistycznymi do dalszego rozwoju. Inteligentne sterowanie obiektem to gwarancja bezpiecznych procesów, w które w każdej chwili można ingerować ręcznie. Wizualizacja procesów upraszcza obsługę i – co równie ważne – zwiększa ergonomię.

 

Dan Cake
Marka Dan Cake specjalizuje się w produkcji wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Firmę założył w 1931 roku Jens Ekildsen w duńskim Simmelkjær, 60 km na północ od Give.  Od roku 2004 produkcja odbywa się również w Polsce. Asortyment składa się z 19 grup artykułów i około 350 różnych produktów. Oferta obejmuje brownie, półksiężyce, ciasta w kawałkach, babki piaskowe, ciasta pakowane, ciasta świeże, muffiny i oczywiście popularne rolady. Po burzliwej historii firmy i kilku zmianach właścicieli, od roku 2004 Dan Cake jest ponownie własnością rodziny założycielskiej Eskildsen.

Kardex Mlog
Kardex Mlog  jest jednym z wiodących dostawców zintegrowanych systemów transportu wewnętrznego i magazynów wysokiego składowania. Firma posiada ponad 55-letnie doświadczenie w projektowaniu, wykonywaniu i serwisowaniu w pełni zautomatyzowanych rozwiązań logistycznych.