O potrzebie dedykowanych opakowań do żywności

Spółka badawcza z Małopolski przeanalizowała i zweryfikowała ponad 10 najpopularniejszych w produktach spożywczych związków pod kątem ich trwałości w zależności od rodzaju zastosowanego materiału opakowaniowego. Obecnie jednym z najważniejszych kierunków badań jest kwestia zawartości recyklatów w nowych opakowaniach.

Krokiem w tym kierunku jest m.in., realizacja projektu „Rozwój infrastruktury B+R w celu wprowadzenia nowej usługi doboru materiału opakowaniowego do konkretnej grupy asortymentowej produktów spożywczych oraz realizacji dodatkowych form wykorzystania infrastruktury B+R”. W Cobico wiedzą, że znaczenie rynku opakowań będzie rosło z roku na rok, a dzięki technologii i doświadczeniu chcą na nim odgrywać ważną rolę.

Według Global Packaging Materials Market Research Report 2022 wielkość światowego rynku materiałów opakowaniowych w 2021 r. szacuje się na 8 mld dol. Do 2028 r. ma on, zgodnie z przewidywaniami, osiągnąć 9,5 mld dol. Rynek czeka jednak wielka zmiana. Już za kilka lat, od 2030 r., wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych będą musiały zostać częściowo wyprodukowane z surowców pochodzących z recyklingu. W przypadku butelek PET współczynnik udziału recyklatu ma wynieść 30% od 1 stycznia 2030 r. i osiągnąć poziom 65% w ciągu dekady.
To oznacza prawdziwy przełom i konieczność dokonania wielu zmian w technologii produkcji i atestowania opakowań. Nic nie będzie takie samo. Naszym zdaniem już dziś warto zadbać o alternatywy dla stosowanych opakowań. W Cobico wiemy, jak to zrobić. Oczywiście nie wymyśliliśmy złotej reguły, która odpowie na wiele różnorodnych oczekiwań i potrzeb, ale dysponujemy sprawdzonym zespołem i doświadczeniem niezbędnym do znalezienia najlepszych dostępnych rozwiązań dla różnych produktów – zapewnia zdecydowanie prezes Bednarski.

W dokumentacji projektowej znajdziemy również informacje, że za realizacją przedsięwzięcia przemawia powszechna opinia o konieczności ograniczenia stosowania polimerowych tworzyw sztucznych w opakowaniach wyrobów, w tym żywności, i poszukiwania alternatywnych rozwiązań. – Nie zapominajmy, że dziś mamy olbrzymi problem z marnowaniem żywności, m.in. dlatego, że upłynął jej termin przydatności do spożycia. Czasem wystarczyłoby inne opakowanie, żeby chociaż część bezpowrotnie marnowanych w Europie ok. 89 mln t produktów spożywczych uratować i ograniczyć ten skandaliczny proceder – wskazuje A. Bednarski.

Według dostępnych danych ok. 67% wyrzucanej ze względu na upływ daty ważności żywności nadal nadaje się do konsumpcji. – Chcielibyśmy pomóc przedsiębiorstwom w doborze materiału opakowaniowego do konkretnego asortymentu produktów spożywczych, przyczynić się do racjonalnego wykorzystywania żywności poprzez stosowanie opakowań ograniczających utratę cech jakościowych przez możliwie najdłuższy czas – podkreśla zdecydowanie prezes Bednarski i dodaje: – To nie tylko najważniejszy cel realizowanego projektu, ale także kolejny etap w rozwoju spółki.

Dziś Cobico specjalizuje się w foliach dla przemysłu spożywczego, ale prowadzi też badania innych materiałów. Dodatkowo spółka zamierza się podjąć analizy nowych/zmienionych/zmodyfikowanych materiałów opakowaniowych pod kątem zachowania właściwości produktu spożywczego, z wykorzystaniem chromatografii, w szczególności HPLC, barierowości, testów starzeniowych i spektrofotometrii, migracji i testów wytrzymałościowych.