Okiem eksperta: rynek suplementów diety

Dominika Kowalczyk, prezes onesano, producenta naturalnych suplementów diety:

Rynek suplementów diety osiąga stabilne wzrosty, co świadczy o rosnącym zaufaniu konsumentów do tej kategorii produktów. Jak podaje IQVIA, już w 2022 roku światowy rynek osiągnął wartość 173 mld dolarów, natomiast europejski oszacowano na 30 mld dolarów. Z raportu PMR – „Rynek suplementów diety w Polsce 2022” – wynika natomiast, że wartość tego sektora w naszym kraju wyniosła 7,7 mld zł, a nominalna dynamika wzrostu osiągnęła około 14%.

Suplementy diety muszą spełniać ogólne wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa stosowane do wszystkich środków spożywczych. Muszą być zarówno bezpieczne w użyciu, jak i zgodne z prawdą w odniesieniu do korzyści, które gwarantują. Branża nieustannie dąży do zapewnienia najwyższej jakości produktów, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom konsumentów oraz realnie przyczyniać się do długotrwałego i pozytywnego wpływu diety na zdrowie. Suplementacja to również istotny czynnik ekonomiczny, oddalający perspektywę konieczności korzystania z publicznego sytemu ochrony zdrowia.

W sondażu firmy Olvit z 2022 roku ponad dwie trzecie badanych Polaków przyznało, że zażywa suplementy diety, a prawie połowa kupuje je przynajmniej raz w miesiącu. Na dużo szybszy niż w poprzednich latach wzrost sprzedaży wpłynęła wysoka inflacja, ale także rosnąca popularność suplementów.

Źródeł popularności suplementów diety należy szukać we wzroście świadomości zdrowotnej oraz chęci zadbania o własne zdrowie. Wiąże się to między innymi z suplementacją minerałów, witamin czy prowadzeniem aktywnego trybu życia. Koniunktura na rynku w ostatnich latach ma tendencję wzrostową. Nasza branża sukcesywnie rośnie w siłę, co z kolei wymaga odpowiedzialności i maksymalnej staranności na każdym etapie produkcji. Decydując się na suplementację, należy zachować ostrożność i nie kupować preparatów z niepewnego źródła, ani samodzielnie nie zwiększać jego dawki. Uważać trzeba przede wszystkim na towary sprzedawane przez Internet. Nigdy nie można być pewnym ich składu, a więc również bezpieczeństwa stosowania.