Liderzy Optymalizacji Produkcji 2024 (nasza relacja)

Czy stare instalacje trzeba wycinać czy jednak, posiadając dobry sprzęt, warto go modernizować?, gdzie i jak można szukać dodatkowych oszczędności w wiekowych instalacjach?, jak zarządzać procesem, aby unikać niepotrzebnych przestojów? jak pozyskiwać finansowanie inwestycji – na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy drugiej edycji kongresu Liderzy Optymalizacji Produkcji, który odbył się w Elblągu pod patronatem Grupy Żywiec.

Firma stara się dzielić wiedzą z innymi branżami przemysłu. Eksperci Browaru w Elblągu zaprezentowali zestaw narzędzi, którymi posługują się na co dzień aby każdego dnia coraz bardziej optymalizować proces: Karol Malicki opowiedział o cyfryzacji w produkcji oraz możliwościach jej innowacyjnego zastosowania w browarnictwie (m.in. automatyzacja procesów za pomocą AI, prototyp aplikacji badającej jakość słodu i pracę płyt filtra zaciernego), Joanna Bystrzyńska podjęła temat doskonalenia TPM w grupie Heineken, Dorota Leszczyńska zaprezentowała w jaki sposób zmodyfikowano najstarszą linię produkcyjną, zwiększając wydajność (ich linia puszkowa która ma 32 lata osiąga najwyższe wydajności w GŻ a Browar w Elblągu  produkuje 23 warianty na liniach butelkowych rocznie) natomiast Krzysztof Szewczyk opowiedział o systemie wymiany dobrych praktyk we wszystkich browarach grupy, ze szczególnym naciskiem na oszczędności mediów (każda z propozycji wysyłana jest do centrum wiedzy supply chain w Amsterdamie, gdzie ostatecznie podejmowana jest decyzja czy jest to dobra praktyka).

Zebrani wysłuchali również case studies dotyczących podczyszczalni ścieków (Karol Milewski i Dariusz Sadowski, Hochland) odzysku energii cieplnej z brzeczki (Andrzej Wala i Witold Wróbel, Arcyksiążęcy Browar w Żywcu) poprawy ekonomiki zakładu produkującego makaron (Lech Maryniak) czy systemu regeneracji ciepła w OSM Siedlce (Tomasz Dobosz).

Marcin Cichowicz z Krajowej Agencji Poszanowania Energii opowiedział o wpływie białych certyfikatów na proces inwestycyjny związany z efektywnością energetyczną, skupiając się oczywiście na szybszym okresie zwrotu z inwestycji. Obserwujemy różny poziom profesjonalizmu firm wykonawczych – zwróćcie Państwo na to uwagę, Jeżeli wykonawca weźmie na siebie część ryzyka a Państwo będą im to spłacać w ratach to wszyscy mogą czuć zadowolenie – radził zebranym Cichowicz

Czujniki, które zmierzą wszystko

Nie wszyscy sobie zdają sprawę że tracimy pieniądze – alarmował Henryk Jaszcz z ifm. Firma Ifm electronic z Katowic w portfolio ma wiele rodzajów czujników, mierzących wszystkie gazy niepalne. Jaszcz natomiast w swoim wystąpieniu skupił się na nieszczelnościach sprężonego powietrza: przedstawił trzy podejścia do nieszczelności w zakładach produkcyjnych: brak strategii, podejście prewencyjne i perfekcyjne. Nie jesteś w stanie usprawnić tego, czego nie jesteś w stanie zmierzyć – podsumował Jaszcz. Z kolei Jacek Łobodziec przedstawił zebranym analizę w czasie rzeczywistym jako jedną z koncepcji utrzymania ruchu. Systemy, które oferujemy, pozwalają w efektywny sposób zarządzać systemem napraw. Monitoring wibracji jest dobrym wskaźnikiem zdrowia maszyny –podsumował Łobodziec.

Czysta para od Stigena

Gwidon Janów – inżynier i wynalazca, autor patentów i właściciel firmy Stigen przyjechał do Elbląga aż z Żywiecczyzny, aby opowiedzieć o swoim systemie produkcji czystej pary do żywności. Janów przedstawił szereg obliczeń przemawiających za ekonomiką tego rozwiązania. Za każdą parę od Stigena płacicie o 20% taniej niż gdzie indziej – przekonywał. Dodatkową zaletą sprzętu od Stigena jest fakt że klasyfikowane jest jako urządzenie spożywcze (a nie kocioł) a czysta para wspomaga proces zachowania czystości i higieny w procesie produkcji.

 

 

Zakończeniem obrad była techniczna wycieczka do Browaru w Elblągu