Sokołów i ekologia

Inwestycje ekologiczne pozwalają przy okazji zaoszczędzić pieniądze. Zrozumiał to już ”SOKOŁÓW” S.A. – jeden z największych producentów mięsa w Centralno-Wschodniej Europie. Gazowa elektrociepłownia kondensacyjna zainstalowana w oddziale firmy w Sokołowie Podlaskim w minionych dwóch latach wyprodukowała ponad 11 960 MWh energii elektrycznej, umożliwiając jednocześnie firmie ograniczenie emisji gazów o ponad 36 900 ton.
Firma chwali się również mniejszymi inwestycjami proekologicznymi: w celu odzyskania ciepła ze sprężarek powietrza zainstalowane zostały wymienniki, których użycie w znacznym stopniu zmniejsza spalanie gazu. Rozwiązanie to zostało już wdrożone w zakładach Sokołów S.A. w Czyżewie, Sokołowie Podlaskim oraz Tarnowie. W samym Oddziale Czyżew, odzysk energii ciepła ze sprężarek powietrza w ciągu roku wynosi 100 MWh, tym samym roczna oszczędność gazu sięga 11 000m³, a emisja CO2 jest mniejsza o 24 000 kg/rok. Obecnie finalizowane jest wdrożenie tego systemu w zakładzie Sokołów S.A. w Kole.

Odzysk ciepła ze skraplaczy to kolejny krok w kierunku dbałości o koszty i środowisko

Ponadto, w zakładach produkcyjnych w Czyżewie i Tarnowie, zainstalowano wymiennik do odzysku ciepła ze skraplaczy instalacji chłodniczych. Instalacja chłodnicza w Czyżewie, wyposażona w węzeł odzysku ciepła, pozwala na odzyskanie 1200 MWh/rok. Roczna oszczędność gazu wynosi 130 000 m³, co wpływa na zmniejszenie emisji CO2 – aż o 280 000 kg/rok. W zakładzie w Tarnowie, w ciągu 5 miesięcy od zainstalowania wymienników, emisja CO2 została zmniejszona o 170 000 kg. Już wkrótce, również w zakładzie w Kole zostanie uruchomiona pompa do odzysku ciepła ze skraplaczy instalacji chłodniczych.

Bogusław Miszczuk

Jako jeden z liderów branży mięsnej, propagujemy taki kierunek rozwoju, który jest zgodny z dbałością o środowisko i poszanowaniem wspólnego dobra – podkreśla Bogusław Miszczuk, prezes zarządu Sokołów S.A. – Cele, które sobie stawiamy, zawsze weryfikujemy pod kątem realizacji zasad zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu jesteśmy wiarygodnym partnerem, przyjaznym sąsiadem dla społeczności lokalnych i firmą bliską konsumentom.