Pet Food Tech 2023 (relacja)

Pierwsza edycja konferencji Pet Food Tech odbyła się we Wrocławiu w listopadzie 2023. Oto nasza relacja z wydarzenia.

Konferencję otworzyła prezentacja Katarzyny Reizer oraz Barbary Śliwy z Nielsen. Zebrani dowiedzieli się, że współcześni młodzi Europejczycy często wolą mieć szczeniaka niż dziecko, co napędza rynek pet food. W Polsce jest 8 milionów psów, 7 milionów kotów i 7 milionów dzieci do 17 roku życia a w krajowych rankingach wielkości sprzedaży kategoria pet food notowana jest wyżej niż whisky czy czekolada.
Rośnie ilość karmy sprzedawanej na promocjach oraz online. Polacy chętnie przerzucają się na marki własne – kategoria marka własna rośnie dwukrotnie szybciej niż brandowa. 43% wszystkich karm sprzedawanych w kanałach monitorowanych przez Nielsena stanowią marki własne. Większość karm dla kotów sprzedaje się w tzw. pouchach, natomiast karma dla psów najlepiej sprzedaje się w dużych opakowaniach. Prelegentki zwróciły uwagę na rosnący trend humanizacji w karmach dla zwierząt towarzyszących oraz omówiły trendy w markach własnych, m.in. miksy witamin i minerałów, które można dodać do gotowej karmy.

Owady jako surowiec

Wszystko co nowe to stare, bo wiele gatunków psowatych zjada owady. Jadalnych gatunków owadów mamy aż 2 tysiące, stanowią one ok 6% jadłospisu dzikich kotów.
Owady zmieniają grę – wiemy jak je zabić żeby to nie było traumatyczne, również dla pracowników. Praca na hodowli jest wręcz medytacyjna. W dalszej perspektywie chcielibyśmy również produkować na jedzenie dla ludzi i mącznik młynarek jest to tego idealny – zapewniał Wojciech Zahaczewski z firmy OVAD. Zebrani dowiedzieli się że wiele podmiotów chce produkować z insektów: przeszkodą jest cena i skala fabryk.
Damian Józefiak z Hipromine zajął się z kolei działaniami immunostymulującymi i przeciwzapalnymi oraz hepatoregulującymi białek z owadów. Omówił wartość funkcjonalną, pokarmową oraz strawność białka z owadów czarnej muchy. Aminy biogenne to jest gruby temat – u nas cały proces trwa 6 minut, nie ma czasu na powstanie amin – zapewniał Józefiak. Hipromine stawia największą fabrykę owadziego białka w naszej części Europy.

Iwona Płodzich-Hennig z kancelarii FGGH IP przeprowadziła zebranych przez światowe zgłoszenia patentowe metod produkcji owadziego białka. Omówiła też ciekawe wynalazki na bazie owadziego białka. Na rynku będzie coraz ciaśniej i warto się zabezpieczyć aby nie naruszyć czyichś patentów -podsumowała Płodzich-Hennig.

Nowe technologie

Damian Isztwan z firmy Optiflow zaprezentował szeroki zakres urządzeń i linii procesowych do produkcji karmy. Sercem większości linii jest mikser, wyposażony, w zależności od potrzeb w dodatkowe urządzenia czy zbiorniki zasypowe. Dzięki urządzeniom Optiflow można uniknąć tworzenia się w produkcie gotowym tzw. rybich oczu. Naszą misją jest wspieranie firm, dostarczając im wiedzę, urządzenia i serwis – podsumował Isztwan. Firma Optiflow występowała na konferencji w roli sponsora generalnego.

Enzymy pozyskiwane z bakterii oraz grzybów mogą być drogą do uzyskania zdrowej karmy. Pomagają one zagospodarować odpady mięsne i inne białka oraz do zera oczyścić kości. Dzięki proteazom możemy poprawić smakowitość karmy albo zapobiec gorzkim posmakom. Do zastosowania enzymów Novozymes zachęcał Paweł Witak z Univar.
Całkowitą nowość – rotoklaw, czyli ruchomy autoklaw przedstawił Andrzej Bartczak z firmy SPOMASZ Pleszew. Sterylizator rotacyjny powstał w odpowiedzi na liczne sygnały z rynku, jego cechą charakterystyczną jest obracający się wewnątrz bęben. Dzięki innowacji skrócił się czas sterylizacji i rozwiązano wiele dotychczasowych niedogodności np. przypalanie przy ściankach czy zbrylanie produktu. Rotoklaw może również sterylizować słoiki do góry dnem, wchodząc w tryb delikatnej kołyski. Firma pracuje również nad automatycznym załadunkiem i rozładunkiem koszy.
Z kolei Tomasz Bujanowski zaprezentował zestaw opakowań dla branży pet food oferowanych przez firmę PAK. Zachęcał także do współpracy z ich studiem kreatywnym, które może pomóc wejść na rynek.

Możemy was wesprzeć na przyjęciu towaru, na produkcji i przetwarzaniu, kontroli wagowej, wizyjnej, rentgenowskiej a także kontroli jakości. Mamy w ofercie wysokowydajne automaty etykietujące do 120 paczek na minutę – z dużym zaangażowaniem opowiadał Krzysztof Głuch z firmy Bizerba. Wagi kontrolne Bizerby są w stanie sprawdzić 500 puszek na minutę pod kątem właściwej wagi.
Z kolei Michał Gzylewski z firmy Foss przedstawił zebranym analizator NIRS w procesie kontroli produkcji mokrej i suchej karmy. Dużo uwagi poświęcił analizie mykotoksyn. Mykotoksyny były także głównym tematem prelekcji Macieja Bąkowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Łukasz Wołoszyn z Endress+Hauser zapewniał zebranych że do większości miejsc w Polsce serwis firmy jest w stanie dojechać maksymalnie w ciągu 3 godzin. Przedstawił koncepcję monitoringu mediów oraz omówił jakość pary nasyconej i kosztów stosowania pary niskiej jakości.
Firma Spolex specjalizuje się w komplementacji urządzeń do mokrej karmy, napełnianiu oraz sterylizacji. Mariusz Kłosiński oraz Rafał Węgrzynowski omówili właściwości tunelu parowego oraz możliwości produkcji kilku karm równolegle na kilku ekstruderach. Zachęcali do zastosowani specjalnej krajalnicy, gdzie noże zamieszczone są na jednym wale – im szybciej kręcimy – cząstki są coraz mniejsze. Ich urządzenia, dzięki odpowiedniemu wyciskaniu pasków emulsji poprzez matryce mogą uzyskać cząstki regularne lub nieregularne – wszystko z jednego tunelu.
Maciej Żuk z firmy Frizo stwierdził, że branża pet food przoduje jeśli chodzi o maksymalizację oszczędności energetycznej i wykorzystanie wszystkie źródeł ciepła odpadowego. Omówił możliwe odzyski ciepła z chłodnictwa oraz odzysk powietrza ze sprężarek powietrznych. Przyszłość rozwiązań energooszczędnych to eliminacja pary, chillery i pompy ciepła na czynnikach naturalnych – podsumował Żuk.
Andrzej Nazarenko z firmy Ola PPHU opowiedział o produkcji karmy w małych ilościach. Zakłady mięsne płacą za utylizację odpadów mięsnych, tymczasem na specjalnym ekstruderze, tzw. mięśniaku można zarobić. My zajmujemy się minimalizacją pracy człowieka – zapewniał Nazarenko, który w 2023 roku sprzedał już kilka takich urządzeń do zakładów mięsnych.

 

Jakość karmy a potrzeby żywieniowe pupili

Jaka powinna być karma, aby lekarz weterynarii polecał ją swoim pacjentom – o tym w dynamicznych prezentacjach opowiadały przedstawicielki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: Justyna Wojtaś oraz Aleksandra Garbiec.
Kot jest naturalnym mięsożercą, zjadającym małe porcje wielokrotnie w ciągu dnia, lubi jeść samotnie, bez towarzystwa innych kotów. Lubi też gdy woda do picia stoi daleko, w oddaleniu od karmy. Jedyną karmą dla kotów powinna być karma mokra. Jeżeli zdecydujemy się karmić karmą suchą musimy pamiętać aby kot pobierał wodę z różnych miejsc, wręcz potykał o miski z wodą. Koty lubią rutynę i rytuały. Odstępstwa od codziennej rutyny mogą być dla nich większym lub mniejszym stresem. Jeśli nie zapewnimy im zabawy i polowania – będą ich szukać na własną rękę. Powinniśmy dbać aby każdy posiłek był dla kota wyzwaniem – żeby czuł się spełnionym łowcą, żeby czuł się zwycięzcą – nich sobie wybiera łapką, niech się nakombinuje. Są zabawki logiczne dla kotów tak dostosowane, żeby zwierzak trochę pomyślał zanim dotrze do przysmaku. Domowe koty spełniają się też w polowaniu tzw whole prey, które polega na podawanie kotu tuszek ofiar, które stanowią ich naturalny pokarm (ptactwo, gryzonie). Zwierzęta, w tym również koty, nie delektują się jedzeniem.
W przypadku psów najważniejsze jest dobrze przyswajalne białko i tłuszcz. Pies nie delektuje się jedzeniem, jedynym zmysłem którym się kieruje jest zmysł powonienia. Pies to jest 90% nosa a reszta psa to tylko 10%. Smak karmy jest tu marginalny. Mało rozgryza i łyka duże kęsy. Karma, która na pierwszym miejscu w składzie ma zboże nie nadaje się dla psów. Pies na wolności nie będzie przecież kopał ziemniaków na polu tylko zapoluje na kurę. Weterynarze polecają karmy monoproteinowe gdyż łatwiej wtedy wykluczać alergię, sceptycznie też podchodzą do karmy na bazie roślin strączkowych bo często występują niedogodności trawienne. W karmach dla psów seniorów chętnie z kolei widzą dodatek sorgo i jęczmienia.
O dobrym kolagenie o helikalnej strukturze, pozyskiwanym z poroża polskich jeleni, opowiadali Maciej Gaca oraz Kamila Grzywacz. Firma TNC Pets opracowała rzetelną metodę izolacji kolagenu z poroża i oferuje teraz gryzaki dla psów z tym suplementem. Zrzucone poroża pozyskiwane są z polskich lasów.

Obradom towarzyszyła strefa stoisk

 

Prawo i legislacja w sektorze pet food

Patryk Kalinowski z firmy Food Law Centrum Prawa Żywnościowego w swojej prezentacji podjął szereg wyzwań związanych z etykietą, m.in. obowiązkowe oznakowanie wskazujące na sposób selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych. Wyzwaniem może być tu etykieta produktu produkowanego na wiele rynków. Pet food to wyjątkowo trudny rynek w zakresie znakowania – podsumował Kalinowski.
Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego (FOOD/PRODUCT LAW) zaprasza na szkolenie on-line dotyczące znakowania karmy dla zwierząt, które odbędzie się 7 grudnia 2023. Szczegóły na stronie: https://food-law.pl/szkolenie/etykietowanie-pet-food-i-pasz/. Uczestnicy konferencji Pet Food Tech otrzymują 20% rabatu – w tej sprawie prosimy o kontakt z biuro@bikotech.pl.
Eliza Iwaniszyn z Fairlegal jako główne trendy kontroli wskazała znakowanie opakowań, znakowanie towaru sprzedawanego luzem, tzw. „bezy” (np. bez antybiotyków) i „zezy” (np. z zawartością mięsa wołowego), suplementy dla zwierząt, niezadeklarowane składniki, produkty znakowane znakami jakości, znakowanie eko, oświadczenia dot. opakowań, zmowy cenowe i ustalanie cen sprzedaży, wymiana informacji między konkurentami.

Konferencja Pet Food Tech została bardzo dobrze odebrana przez uczestników. Już dziś serdecznie zapraszamy na drugą edycję wydarzenia w 2024 roku.