USA: mięta pieprzowa a niedostępność słodkości na półkach

Klasyczne świąteczne słodycze są mniej dostępne, po części dzięki grzybowi, który zabija uprawy mięty pieprzowej.

Według New York Post, niektórzy detaliści nie byli w stanie utrzymać zapasów cukierków na stanie z powodu połączenia bieżących problemów z łańcuchem dostaw i spadku tegorocznych zbiorów mięty pieprzowej. 

Otrzymaliśmy tylko połowę naszego zamówienia na cukierki z trzciny cukrowej na sezon świąteczny i wyprzedaliśmy je niemal natychmiast. Obecnie nie mamy ich na stanie – powiedział Mitchell Cohen, właściciel nowojorskiej firmy Economy Candy.

Według Cohena był to pierwszy raz, kiedy w 84-letnim sklepie skończyły się popularne laski z trzciny cukrowej –
Odkąd wynaleziono cukrowe laski, mamy cukrowe laski – powiedział.

Dostępność cukrowych lasek została w tym roku ograniczona z powodu różnych opóźnień w łańcuchu dostaw – poinformował Kirk Vashaw, dyrektor generalny firmy Spangler Candy Company.

Statystyki Departamentu Rolnictwa USA pokazują, że produkcja mięty pieprzowej spadła w Stanach Zjednoczonych o prawie 25 procent w ciągu ostatniej dekady. W 2011 roku roczna produkcja olejku miętowego wynosiła 6,57 miliona funtów; do 2020 roku liczba ta spadła poniżej 5 milionów funtów. Co więcej, uprawom mięty w USA, w tym mięty pieprzowej i zielonej, zagraża więdnięcie przez Verticillium, chorobę grzybiczą, której nie można zwalczyć żadnym środkiem grzybobójczym, ale może zniszczyć całe pola mięty. 

Źródło: foodandwine.com