Browar Caminus

prezentacja browaru – materiał nadesłany przez Browar Caminus

Browar Caminus jest niewielkim, rodzinnym browarem rzemieślniczym, założonym w 2016 roku. Mieści się w budynku dawnej mleczarni w Kątach Wrocławskich, a jego nazwa pochodzi od komina (z języka łacińskiego caminus), który znajduje się na terenie browaru i aktualnie jest najwyższym kominem w miasteczku.

Budynek główny browaru to tylko część industrialnej kamienicy zbudowanej z cegły klinkierowej  w 1892 roku. Została ona pieczołowicie odrestaurowana i stanowi niewątpliwie perełkę architektury XIX-wiecznej starówki kąteckiej. Wnętrza pomieszczeń, zarówno Browaru jak i pubu, wieńczą wyjątkowej urody sufity Kleina wykonane również z cegły klinkierowej.

W browarze warzone są piwa według własnych receptur, na wysokiej klasy sprzęcie z zachowaniem najwyższych standardów higieny produkcji. Piwa nie są pasteryzowane i filtrowane. Po fermentacji głównej leżakują w oddzielnych tankach (leżakach), dzięki temu są bardziej klarowne i niezwykle pijalne. Przy browarze funkcjonuje również brewpub urządzony w stylu industrialnym, w którym można spróbować tych wyjątkowych piw i jednocześnie poczuć klimat dawnych czasów.

Browar Caminus został wyróżniony przez Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie statuetką „Firma roku 2017” za odtworzenie tradycji warzenia piwa w Kątach Wrocławskich, a Stowarzyszenie Przedsiębiorców Kąteckich, przyznało tytuł „Biznesowy debiut roku 2017”.